Autor textu: Archív
29.10.2012

Výstava The human body exhibition v bratislavskej Inchebe

Výstava je zameraná na pochopenie hodnoty zdravého životného štýlu a na získanie novej úcty k fyzickej stavbe ľudského tela

Šurany 29. októbra (TASR)

Nedávno som navštívila výstavu ľudského tela The human body exhibition v bratislavskej Inchebe. Je zameraná na vnútro človeka, od mozgu, srdca, pľúc, tráviacej sústavy, kostí, až po ukážky chorôb jednotlivých orgánov (napr. rakovina prsníka, pľúc, hrtana). Tieto choroby vznikajú iba kôli nášmu preceňovaniu vlastného ja a neváženia si vlastného zdravia, ktoré máme v živote iba jedno. Avšak exponáty, ktoré vystavili pre náučno-poznávaciu púť, predtým skutočne žili. A to bol zrejme základný problém, kvôli ktorému vznikli rôzne prívlastky ohľadom daného náučného programu výstavy. Môžem povedať, že

po hodinovej prehliadke 200 exponátov človeka a jeho častí som ostala milo prekvapená a poučená o veciach, nad ktorými som sa predtým vážnejšie nezamyslela.

Výstava na mňa nepôsobila vôbec poburujúco, exponáty nevyzerali vôbec hrozivo, či morbídne. Výstava bola poučná a dalo sa na nej vidieť všetko, čo v nás je.Každý človek sa na jednotlivé exponáty mohol pozrieť, ako na seba samého, pretože všetci v sebe máme to isté a všetci sme úplne rovnakí!

Základná filozofia celej výstavy je postavená na filozofii Francisa Bacona, ktorý pôsobil už v 17. storočí

. Filozof, spisovateľ, politik a vedec v Anglicku veril, že vedomosti a technológie získavajú svoju silu až potom, čo začnú byť všeobecne známe. „Naším cieľom je odovzdať hlbšie poznanie ľudského tela každému, kto výstavu navštívi – netreba žiadne lekárske vzdelanie, potrebujete len otvorenú myseľ, aby ste mohli oceniť zázrak, ktorým ľudské telo je“, povedal lekár a profesor katedry anatómie v Daliane, Sui Hongjin.

Exponáty sú vytvorené vedeckým procesom nazývaným plastinácia

. Pri každom exponáte je tkanivová voda odstránená ponorením do acetónu, ktorý je odstránený vo vákuovej komore. Tkanivá sú potom napustené tekutým polymérom, ktorý stvrdne, a tým vznikne exponát odolný voči rozkladu. Každý exponát na výstave je pravý! Predstavuje štúdium „na živo“, ktoré nás môže ohromiť v tom, aké dokonalé je ľudské telo od počiatku, až po jeho smrť. Výstava je zameraná na pochopenie hodnoty zdravého životného štýlu a na získanie novej úcty k fyzickej stavbe svojho tela.

Výstava „The human body exhibition“ mi zobrazila fakty, ktoré sú v nás a bez okrás mi ukázala svetlo do ľudského srdca – od narodenia až po smrť.

Alena Ursínyová, Obchodná akadémia Šurany

Na záberoch školáci v Nitre trávia jarné prázdniny korčuľovaním v hokejovej hale na sídlisku Klokočina. V Nitre, dňa 19. februára 2020

Február 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-

Prehľad udalostí:

· Jarné prázdniny Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja, a to od 24. do 28. februára.
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131