Autor textu: Archív
29.10.2012

Na starohájskom závodisku v Petržalke to žilo dostihmi

Viac než 50 koní sa predstavilo v ôsmich pretekoch, ktoré sa nezaobišli ani bez pádu

Bratislava 29. októbra (TASR)

V nedeľu, 21. októbra, patrilo petržalské závodisko 20. dostihovému dňu sezóny. Aj keď počasie spočiatku pretekom neprialo, už po druhom dostihu sa hmla pomaly strácala a s vychádzajúcim slnkom sa zvyšoval aj počet divákov na tribúne.

Bežalo sa osem dostihov, šesť rovinných, jeden dostih cez prútené prekážky a steeplechase.

Ako to už na dostihoch býva zvykom, diváci mohli na jednotlivé kone uzatvárať stávky. Ani v prípade prehry však nemuseli byť smutní.

Peniaze zo stávkovania budú použité na zveľadenie areálu.

Podujatie bolo odštartované o 13.00 hodine rovinou IV. kategórie na 1200 metrov. V nej sa v cieli tešil džokej Róbert Šara v sedle Daidegasa. Štvorročný valach si zapísal prvé víťazstvo v sezóne.

Nasledoval ďalší rovinný pretek IV. kategórie na 1600 metrov pre mladé dvojročné kone. V tejto kategórii sa bojovalo o Cenu Nazira. Tú si odniesol hnedák Teno s jazdcom Jozefom Parigálom.

O Cenu Fortalezy pretekali kone v treťom dostihu, rovine III. kategórie na 1700 metrov pre trojročné a staršie kone. Získala ju päťročná ryška Sexy Secretary jazdená Luciou Urbaničovou.

Pretek na 3200 metrov prútené prekážky a Cenu Ravenswooda získala trojročná hnedka Tuatara a jazdec Lukáš Matuský. Pre maďarskú kobylu to bolo prvé víťazstvo v roku 2012.

V piatom preteku, rovine II. kategórie na 1600 metrov, s podtitulom Memoriál Adolfa a Richarda Weissovcov zvíťazil Quick Dart, v sedle opäť s džokejom Róbertom Šarou. Pre dvojročného žrebca to bolo prvé životné víťazstvo.

Prestížnu Cenu Quirinusa, steeplechase na 3.600 metrov, získal osemročný valach Sensible, v sedle s džokejom Bohuslavom Mátlom. V tomto preteku nešťastne spadol z koňa Pavol Mišún, jeho valach Puntarenas oficiálne teda dostih nedokončil. Aj po páde však pokračoval s ostatnými koňmi a absolvoval všetky prekážky bez jazdca. Finišoval na druhom mieste, prirodzene však nebol klasifikovaný v celkovom poradí.

Cez prestávku, ktorá nasledovala po steeplechase preteku, si mohli milovníci tohto vznešeného športu pripomenúť nedávnu Veľkú pardubickú, ktorú fenomenálnym spôsobom ovládla hnedka Orphee des Blins.

Záznam najväčších dostihov kontinentálnej Európy bol odvysielaní na televíznych obrazovkách priamo v areáli starohájskeho závodiska.

V siedmom preteku bol vzdaný hold priekopníkovi jazdeckej žurnalistiky na Slovensku, Jurajovi Gressnerovi, ktorého meno niesol memoriál spojený s rovinným pretekom II. kategórie na 2000 metrov.

Víťazstvo a cenu z rúk Gressnerovej manželky Soni Gressnerovej získal džokej Zdenko Šmida v sedle päťročného valacha Briton Tracka.

Šmida sa tešil aj v poslednom dostihu dňa, s trojročnou kobylou Windy Star zvíťazil v rovine V. kategórie na 2000 metrov a stal sa tak držiteľom Ceny All About Sama.

Katarína Filová, Univerzita Komenského, Bratislava

Na záberoch školáci v Nitre trávia jarné prázdniny korčuľovaním v hokejovej hale na sídlisku Klokočina. V Nitre, dňa 19. februára 2020

Február 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131