Autor textu: Archív
22.01.2013

Nový vzdelávací cyklus o dejinách filmu štartuje vo štvrtok

Každé premietanie Filmového kabinetu sa začne prednáškou, po nej bude nasledovať projekcia a diskusia po uvedení filmu.

Bratislava 21. januára (TASR)

Filmový kabinet je názov nového vzdelávacieho a prehľadového cyklu o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie. "Tvoria ho projekcie vybraných diel raného filmu, snímok pred- i povojnového obdobia, nových vĺn a hnutí až po súčasnosť, spojené s výkladom filmu a odborným lektorským úvodom," TASR informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Projekt otvorí úvodná projekcia vo štvrtok 24. januára o 18.00 h v bratislavskom Kine Lumiére.

Každé premietanie Filmového kabinetu sa začne prednáškou, po nej bude nasledovať projekcia a diskusia po uvedení filmu. Prvá prednáška nesie názov Vznik filmu. "Film je popri fotografii jediné umenie, kde sa história pravidelne opiera o presný dátum pri datovaní jeho počiatku. Je to 28. december 1895, kedy bratia Lumiérovci uskutočnili prvé verejné premietanie v Grand Café v Paríži. Práve tento dátum však otvára veľké očakávania a otázky," naznačujú dramaturgovia a lektori projektu Michal Michalovič a Juraj Oniščenko.

Po prednáške diváci budú mať možnosť pozrieť si pásmo krátkych filmov zostavené z filmových šotov Eduarda Schreibera.

"Považuje sa za prvého slovenského filmára a jeho filmy sa nápadne podobajú ranej tvorbe bratov Lumiérovcov. Aj on nakrúcal krátke zábery z rodinného života a jeho okolia, aj on bol fotografom," vysvetľuje Simona Nôtová s tým, že premietať sa bude i Schreiberov film Únos, hodnotený ako prvý hraný slovenský film. Autor ho nakrútil so svojimi súrodencami. "Ide o paródiu na v tom čase módne kovbojky, v ktorej traja muži unesú mladú ženu. Do hlavných úloh únoscov obsadil Schreiber svojich troch bratov - Alfreda, Alexandra a Maximiliána a do úlohy unesenej -neter Frederiku," doplnila.

V programe prvej projekcie sú aj filmy Charlesa Chaplina z jeho raného obdobia. Diváci uvidia grotesky Chaplin lepičom tapiet, Chaplin naháňa doláre a tragikomédiu The Chaplin Revue - Psí život.

Januárová prednáška, spojená s projekciou a lektorským úvodom, otvorí prvý semester celého projektu, ktorý nesie názov Od zrodu po Kristove roky a potrvá do konca mája. Zúčastniť sa na nej môžu nielen prihlásení študenti Filmového kabinetu, ale aj široká verejnosť. Projekcie sa budú konať pravidelne každý druhý štvrtok v Kine Lumiére. "Na február sú pripravené prednášky Griffith a detail s projekciou Griffithovho filmu Intolerancia (1916) a Vznik slovenskej kinematografie s projekciou filmu Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa," dodala.

Filmový kabinet organizuje SFÚ pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov.

Autentické projekcie sa budú realizovať výhradne z unikátnych archívnych 35-mm filmových kópií Národného filmového archívu SFÚ. Viac informácií o projekte nájdu záujemcovia na www.aic.sk/kinolumiere.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň čokolády
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131