Autor textu: Archív
28.01.2013

CZŠ R. Zaymusa vychováva ľudí v duchu motta Rád rozdávam radosť

Školu v centre Žiliny navštevoval známy fotograf Beatles Dezider Hoffmann, básnik Ľubomír Feldek, speváčka Sisa Sklovská, herec Oldo Hlaváček, basketbalová trénerka Natália Hejková

Žilina 28. januára (TASR) – Cirkevná základná škola (CZŠ) Romualda Zaymusa v Žiline prijala už pred desiatimi rokmi víziu vychovávať v duchu kresťanských hodnôt múdrych, vzdelaných a predovšetkým dobrých ľudí, ktorí zvažujú dôsledky svojho správania, vnímajú celospoločenské dianie a orientujú sa v základných otázkach morálky a hodnôt.

"Je to aj motto našej školy - Rád rozdávam radosť. A to môže robiť len človek, ktorý radostne prežíva život a je naplnený dobrom. Chceme, aby vedel správne tráviť voľný čas, venoval sa športovým aktivitám, aby bol ochotný poskytnúť svoj voľný čas službe druhým," skonštatoval riaditeľ školy Stanislav Staňo.

Za dobrý zámer považuje aj ohodnotenie osobnosti školy a ohodnotenie duchovných hodnôt a reprezentácie školy biskupom Tomášom Galisom. "Tento zámer vždy nejakým spôsobom motivuje žiakov byť nielen vzdelaný, ale aj z ľudského hľadiska byť dobrý. Slúžiť dobru veci. Aby morálne a duchovné hodnoty našich absolventov boli také, že obstoja na každom mieste, na ktoré sa dostanú. A budú podľa týchto hodnôt aj žiť a určovať aj spôsob ďalšieho spolunažívania na pracoviskách," povedal Staňo.

Školu v centre Žiliny navštevovali podľa jej riaditeľa rôzne významné osobnosti. Napríklad známy fotograf Beatles Dezider Hoffmann, básnik Ľubomír Feldek, speváčka Sisa Sklovská, herec Oldo Hlaváček, basketbalová trénerka Natália Hejková, majsterka Slovenska v korčuľovaní Zuzana Paurová, speváčka Helena Blehárová, súčasný primátor Žiliny Igor Choma či hokejista Robert Kontšek.

Žilinský primátor Igor Choma si na základnú školu, bývalú "Konevku" spomína s nostalgiou. "Býval som na Hlinách II pod Bulvárom, takže som to do školy nemal ďaleko. Pamätám si na prvú pani učiteľku Pienčákovú. Od druhej do piatej triedy ma učila pani učiteľka Gažová a potom mi až do ôsmeho ročníka bola triedna pani Vilma Gjablová. Takže veľmi dobré spomienky, vôbec nevnímam nejakú negatívnu vec. Okrem toho, že sme mali v škole aj zubára, kde sme museli vždy chodiť. Ale to bolo asi jediné negatívum na tej škole. z osobností, ktoré chodili na tú školu, pamätám iba Sisu Sklovskú, ktorá bola o rok nižšie, ak sa dobre pamätám," dodal Choma.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň otvárania studničiek, Svetový deň bez tabaku (WHO)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131