Autor textu: Archív
28.01.2013

Žiaci a študenti v Dunajskej Strede oslavovali výročie republiky

Slávnostný program Naša republika má narodeniny je určený predovšetkým mladým, školákom a študentom

Dunajská Streda 28. januára (TASR)

Aj keď vznik Slovenskej republiky sa datuje 1. januára, už tradične slávia v Dunajskej Strede tieto nevšedné „narodeniny“ až koncom januára. Dôvod je jednoduchý. Slávnostný program Naša republika má narodeniny je určený predovšetkým mladým, školákom a študentom, ktorí sa počas tohto mesiaca venujú študijným výsledkom.

"Termín sa nám už osvedčil, o čom svedčí aj fakt, že na dnešnú jubilejnú oslavu prišlo do hľadiska takmer 400 divákov," TASR informovala riaditeľka Žitnoostrovského osvetového strediska (ŽOS) Jana Svetlovská.

"Do programu prispeli základné, umelecké a stredné školy zo slovenských i maďarských škôl Dunajskej Stredy. Tento rok do okresného mesta pricestovali dokonca aj žiaci z obce Orechová Potôň," povedala riaditeľka. Program sa začína vždy štátnou hymnou a na pódiu sú inštalované symboly slovenskej štátnosti – štátny znak a štátna vlajka.

V programe dominoval umelecký prednes a ľudová tvorba.

"Na pódiu sa nestriedali len dramaticko-hudobné pásma, moderný tanec, spev i folklór, ale slovenčina i maďarčina," ozrejmila riaditeľka. Dodala, že príspevok Základnej školy Zsigmonda Móricza s vyučovacím jazykom maďarským z Orechovej Potône bol jedinečný. "Najznámejšie dielo autora Buď dobrý až do smrti predviedli v hudobnom spracovaní. Potlesk divákov bol zaslúžený."

Finále programu patrilo tancu a spevu folklórneho súboru Krpčiarik z Dunajskej Stredy. Dvojjazyčné sprievodné slovo sa venovalo zaujímavostiam zo života vierozvestcov Cyrila a Metoda, z histórie Veľkej Moravy a odkazu dnešnej generácii.

"Oslavy 20. výročia vzniku Slovenskej republiky majú na Žitnom ostrove už dlhú tradíciu a dobré meno. Na tej prvej sa zúčastnil aj prvý prezident SR Michal Kováč," konštatovala riaditeľka. Vyzdvihla, že pre organizátora je povzbudivá iniciatíva účinkujúcich. Stalo sa už pravidlom, že po Dunajskej Strede nasleduje Veľký Meder.

Vďaka spolupráci ŽOS so školami, kultúrnym strediskom, mestskou samosprávou sa realizuje program, ktorý môže byť príkladom aj pre ostatné mestá.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň Amnesty International, Medzinárodný deň akcii pre zdravie žien, Medzinárodný deň džezu
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131