Autor textu: Archív
29.01.2013

D. Čaplovič: Chce menej byrokracie a administratívy v školstve

Súčasťou pripravovaných systémových zmien v oblasti školstva bude aj znižovanie byrokracie a administratívy.

Bratislava 29. januára (TASR)

Na dnešnom rokovaní Rady pre systémové zmeny v školstve to prisľúbil šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD).

"Minister zároveň informoval o potrebe novelizácie viacerých zákonov, ktoré sa týkajú výchovy a vzdelávania, financií, ako aj postavenia pedagogických a nepedagogických zamestnancov, odborného školstva – duálneho systému vzdelávania," priblížil pre TASR hovorca ministerstva Michal Kaliňák.

Čaplovič v minulosti napríklad hovoril o novom modeli financovania škôl, ktorý chce pripraviť v lete. Podľa ministra by už vzdelávacie zariadenia nemali dostávať peniaze na žiaka, ale na školskú triedu. "Ten zákon bude samozrejme mať aj iné oblasti a bude smerovať k tomu, aby sme v duchu zmien negatívneho populačného vývoja posilnili predovšetkým kvalitu triedy, učiteľa a vzdelávacieho procesu," povedal už minulý týždeň Čaplovič.

Rada sa na svojom druhom rokovaní zaoberala aj súhrnnou správou o stave hodnotenia školského systému, škôl, učiteľov a žiakov na Slovensku.

Jej členovia pritom skonštatovali, že je nevyhnutné spustiť komplexné datacentrum, v ktorom by boli spracované všetky relevantné informácie pre porovnávanie a vyhodnocovanie údajov. "Zároveň bolo konštatované, že výsledky Monitoru 9 do značnej miery ponúkajú skreslený obraz o reálnej kvalite vedomostní a zručností žiakov základných škôl, nakoľko najlepší žiaci, ktorí sú v tom čase už študentmi osemročných gymnázií neboli zaradení do spomínaného testovania," podotkol Kaliňák.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň otvárania studničiek, Svetový deň bez tabaku (WHO)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131