Autor textu: Archív
29.01.2013

Podľa P. Kažimíra zamestnanci škôl dostanú vyššiu výplatu vo februári

Šéfovia rezortov financií a školstva o tom dnes rokovali so Združením miest a obcí Slovenska.

Bratislava 29. januára (TASR) –

Ministerstvo financií SR uvoľní obciam a mestám do 8. februára 4,6 milióna eur, takže aj učitelia v materských, základných umeleckých školách a tiež školníci či kuchárky dostanú vyššiu výplatu už vo februári.

Šéfovia rezortov financií a školstva o tom dnes rokovali so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Zástupcovia ZMOS dnes vyhlásili, že stále nemajú peniaze na zvýšenie platov tejto skupiny školských zamestnancov. „Zajtra predstúpim na rokovanie vlády s uznesením, ktoré ma zaviaže k uvoľneniu prostriedkov v objeme 4,6 milióna eur do 8. februára.

Výplatný termín je v prvej dekáde februára, takže bezpečne stíhame tento termín,“ odpovedal dnes minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) na otázku, či zamestnanci škôl pocítia zvýšenie už na najbližšej výplate. Ministri sa so ZMOS dohodli, že peniaze na vyššie platy im budú uvoľňovať kvartálne a dopredu.

Rezort financií je podľa Kažimíra tento rok pripravený na platy spomínaných školských zamestnancov vynaložiť 18,4 milióna eur. Ide o časť z celkovej sumy 68 miliónov eur, ktoré vláda vyčlenila na päťpercentné zvýšenie platov všetkých zamestnancov škôl. To s vládou vyrokovali školskí odborári počas štrajku. Učitelia na základných a stredných školách dostali zvýšenie platov priamo do taríf a sú pre nich zabezpečené. „Pre nás je absolútne dôležité, aby aj pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci v školstve dostali navýšené mzdy tak, ako sme to sľúbili,“ dodal minister financií.

Tu bude player

Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) podčiarkol, že vyšších platov sa dočkajú aj nepedagogickí zamestnanci na vysokých školách. Súčasný model financovania je podľa neho neudržateľný a musí sa zmeniť.

„Tento systém financovania na žiaka je neúnosný a treba prejsť istým spôsobom na financovanie na triedu, kde budú stanovené minimálne počty žiakov a otvorí sa horná hranica počtu v triedach,“ povedal Čaplovič.

Tu bude player

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodný deň nezvestných detí, Deň Afriky, Svetový deň uterákov
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131