Autor textu: Archív
22.10.2014

Výstava Snacks výber z tvorby študentov, študentiek a pedagógov

Nejde však o práce zo školských cvičení či zadaní, ani o fotografie, ktoré by mali predstaviť autorské a umelecké programy vystavujúcich.

Bratislava 22. októbra (SkolskyServis.sk)

Výstava Snacks predstavuje výber z fotografickej tvorby študentov, študentiek a pedagógov z ateliéru Laboratórium fotografie na VŠVU, ktorého vedúcim je profesor Ľubo Stacho.

Nejde však o práce zo školských cvičení či zadaní, ani o fotografie, ktoré by mali predstaviť autorské a umelecké programy vystavujúcich.

Popri nich totiž autori a autorky využívajú fotoaparát aj v mimoumeleckých a mimoškolských kontextoch, respektíve v bežných životných situáciách, ako chodci, turisti, účastníci párty či skrátka len citliví pozorovatelia diania okolo. Takéto fotografie vznikajú väčšinou bez dajakého sofistikovaného koncepčného pozadia alebo dlhodobého sústredeného uvažovania.

Realita je tu zachytávaná často narýchlo, úchytkom, bez predošlej prípravy, momentkou, neraz aj menej kvalitným prístrojom, ktorý je práve poruke. Fotografie, respektíve celá poetika, ktorá týmto prístupom vzniká, a ktorá sa stala v šesťdesiatych rokoch v USA dokonca istým trendom aj v oblasti umeleckej fotografie, dostala pomenovanie snapshot.

Vystavené práce ukazujú, že zaujímavá fotografia môže vzniknúť aj bez plánovania, nie však celkom náhodne a len ak je človek s fotoaparátom dostatočne vnímavý.

Rovnako je zrejmé, že niekedy je dôležitejší ako zaznamenaná skutočnosť skôr špecifický pohľad na ňu. Z banálnej scény sa vďaka správnemu uhlu pohľadu môže stať esteticky účinný obraz.

Na fotografiách Marka Horbana upúta spojenie všednej skutočnosti (napríklad stavebného alebo iného odpadu, chátrajúcej architektúry alebo jej fragmentov), vecne nesúrodých prvkov, alebo v kontexte miesta nepatričných predmetov s perspektívou pohľadu, ktorá dokáže tvoriť napätie a transformovať obyčajné na pozoruhodné, vzbudzujúce záujem.

Zdanlivo nefotogenické objekty sú zaujímavé aj pre Lenku Lukačovičovú, ktorá ich väčšinou zaznamenáva v ich strohej jednoduchosti a čistej predmetnosti. Fotografiou ich prezentuje a umožňuje vidieť a vnímať ako svojím spôsobom „sochárske objekty“ či „nájdené inštalácie“, vytrhnuté cvaknutím spúšte z každodennej reality.

Viktor Šelesták

zachytáva niekedy bizarne pôsobiace, nepatričnosťou alebo netradičnosťou úsmevné spojenia a konštelácie prvkov, či inak zaujímavé situácie, v ktorých sa ocitli živé i neživé objekty. Cit pre vtip prejavuje najmä vo svojich momentkách a záberoch dynamicky pôsobiacich udalostí z rôznych párty a nočných „prechádzok“ aj

Ondrej Urban

; zábavne, pritom v istom zmysle symbolicky pôsobí aj „performancia“ muža na snímkach

Renáty Lackovej

. Nedokonalosť či paradoxnosť vecí a priestorov neraz ironicky zaznamenáva Jiří Balát.

Fotografie hornatej krajiny či lesných zákutí

Jána Mýtneho

prezrádzajú autorovu záľubu v pobyte v prírode,

Monika Kováčová

ponúka, naopak, civilný pohľad na mesto a privátne každodenné situácie. Trochu tajomne, či ako políčka vystrihnuté zo starých kinematografických pásov môžu pôsobiť niektoré fotografie

Alžbety Frajkovej

.

Nezrejmé motivácie činností ľudí a rôzne nedopovedané situácie sa stávajú impulzom pre vznik snímok

Leontíny Berkovej

, ktoré neraz výrazne zaujmú nejakým vizuálnym bodom, kompozičným usporiadaním či vzťahom prvkov v priestore, alebo tým, čo Roland Barthes nazýva jednoducho „punctum“.

Vedúci ateliéru prof. Ľubo Stacho predstavuje na výstave Snacks v autorskej dvojici s Monikou Stacho rodinné (auto)portréty či „selfie“ so svojimi deťmi i ťažko chorou mamou. Takmer existenciálna a genealogická reflexia je tu pritom podaná veľmi civilne.

September 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Európsky / svetový deň bez áut
· Deň Ozbrojených síl SR
· Deň nezávislosti (Bulharsko)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131