Autor textu: Archív
10.02.2013

V Číne čakajú Nový rok spolu v rodinách, chránia sa pred zlými duchmi

Čínsky Nový rok je pre Číňanov na celom svete najvýznamnejší z tradičných čínskych sviatkov. Nazýva sa aj Jarný festival.

Peking/Bratislava 10. februára (TASR)

Ľudia žijúci mimo Číny ho označujú aj ako Lunárny rok. V Číne je to najdôležitejší sviatok a trvá až 15 dní. Tento rok oslava Nového roku pripadá na 10. februára 2013. Po roku draka prichádza do 31. januára 2014 rok vodného hada.

V starej Číne sa mesiac skladal z troch dekád nazvaných sün. Jedna dekáda sa skladala z desiatich dní (nebeské kmene) - ťia, ji, ping, ting, wu, ťi, keng, sin, žen, kuej.

Jeden rok mal, ako u nás, 12 mesiacov. Tiež mali svoje znaky, tzv. pozemské vetvy. Každá vetva bola pomenovaná ešte po nejakom zvierati: potkan/myš (šu), byvol (niou), tiger (chu), zajac/mačka (tchu), drak (lung), had (še), kôň (ma), ovca/koza (jang), opica (chou), kohút (ťi), pes (čchüan) a nakoniec prasa (ču).

V čínštine sa sviatok príchodu nového roka nazýva Čchün Čch', Jarný sviatok. V starších časoch sa mu hovorilo Kuo Nien (Vstup do nového roka), Jüan Tan (Prvé ráno) či San Čchao (Tri rána).

Keď bol na Taiwane v roku 1912 oficiálne zavedený gregoriánsky kalendár, označenie Jarný sviatok sa udomácnilo ako najvýraznejšie odlíšenie čínskeho Nového roka od západného Nového roka (1. január), ktorý bol neskôr označený za Jüan Tan.

Dátum čínskeho Nového roka je pohyblivý. Môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi koncom januára a prvou polovicou februára. Súvisí to s vegetačnými cyklami, ktoré boli dôležité pre poľnohospodárov.

Rodinné sviatky trvajú 14 dní. Každá domácnosť vtedy pripravuje tradičné bábky a obrázky a zdobí nimi dom.

Nechýbajú misy s pomarančmi a mandarínkami. Posledný večer pred čínskym Novým rokom celá rodina spoločne večeria, potom všetci spolu sedia, zhovárajú sa a bavia až do nasledujúceho rána. O polnoci otvárajú dvere a okná príbytkov, aby starý rok mohol odísť. Ráno na Nový rok ľudia navštevujú svojich príbuzných so želaním všetkého najlepšieho.

Každý deň slávnostného dvojtýždňového obdobia má svoje zvyky. Napríklad na piaty deň každý zostáva doma, nikto nechodí na návštevy, pretože sa verí, že to prináša nešťastie. Na siedmy deň sa jedia pre dlhý život dlhé rezance.

Oslavy sa končia na pätnásty deň Sviatkom lampiónov, ktorý je spojený s ohňostrojmi a dračími tancami.

Nový rok sa víta nahlas, pretože podľa tradície jeden zo zlých duchov vkrádajúcich sa do ľudských príbytkov je mimoriadne citlivý práve na hluk. Ďalšou z legiend súvisiacou s čínskym Novým rokom je príbeh o Nienovi, krutom a divokom zvierati, ktoré na Jarný sviatok požiera ľudí. Odohnať ho od dverí je možné iba rozvešanými lampiónmi a papierovými stuhami červenej farby, lebo práve tej sa bojí. Tiež nemá rád svetlo ohňa a hlasné zvuky. Ľudia preto celú noc odpaľujú delobuchy a na oblohe žiaria ohňostroje.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Koncertné vystúpenie žiakov Základnej umeleckej školy J. L. Bellu Kremnica, galéria NBS, 17.30 h
· Medzinárodný športový vyzývací deň
· Vyhlásenie výsledkov súťaže O výlet na hrad Beckov a Čachtice
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131