Autor textu: Mária Škultétyová
27.11.2014

Incest

Tento príbeh je napísaný podľa skutočnosti.

Foto: text

Bánovce nad Bebravou 27. novembra (SkolskyServis.sk) - V trinástich som prestala existovať. Mamu uložila choroba na posteľ. Umierala. On zostal pri nej. Po škole som ho vystriedala ja. Navečer odchádzal von. Zabudnúť, hovoril, a vyvetrať si hlavu. Vracal sa pripitý.

Keď sa to stalo prvý raz, už som spala. Zobudila som sa na ohmatávanie a smrad alkoholu z jeho úst.

Vraj musím zastúpiť mamu. Lebo on je zdravý chlap a potrebuje to. Takto to aspoň bude v rodine. Nie, to nie je hriech, len o tom nesmiem hovoriť.

Nedokázala som sa ubrániť. Nemohla som ani kričať, ani plakať. Nešlo to, nedalo sa. Nič som nemohla. Ani sa len nikomu priznať. Bála som sa. A hanbila.

Večerné návštevy v mojej izbe sa opakovali, až sa stali pravidlom. Mamu sme medzitým pochovali. Žiadna prekážka nebola.

Už sme ju nepodvádzali. Boli sme iba my dvaja. Sami v celom dome. Stala som sa poslušná dcéra. Všetkému som sa podvolila a mlčala som.

Tri roky to trvalo. Tri roky páchal tú najhnusnejšiu zvrhlosť, až som otehotnela. Panebože, išla som sa zblázniť od pomyslenia, že ja si mám porodiť brata či sestru. To sa nesmie stať, to by som neprežila. Neprežila, hučalo mi v hlave ako ozvena. A potom som to spravila. Stačila jedna škatuľka. Precitla som až v prostredí, kde bolo všetko biele. Myslela som, že som pri mame, že postava nado mnou je moja mama.

Nebola.

Stála pri mne príjemná mladá lekárka. Precitla som. Pomaličky sa mi vyjasnilo. Vracala som sa do života. Ale život vo mne neprežil.

Začali sa dlhé rozhovory, dlhá terapia.

Neviem, či som z najhoršieho vonku. Všetci hovoria, že áno. Občas mávam vidiny toho, čo ma zabilo. Ľakám sa. Niekedy vidím jeho siluetu, ako sa prechádza po väzenských chodbách. Tvár sa mi ani raz nezjavila. Tvár nikdy. Ale dychčanie a smrad alkoholu cítim stále.

V skutočnom príbehu sa z incestu narodilo dievčatko. Dnes je matkou dvoch detí od dvoch mužov. Ani za jedného sa nevydala. Otec nebol odsúdený, pretože ho nikto neudal. Už nežije.

Mária Škultétyová
Gymnázium Janka Jesenského,  Bánovce nad Bebravou 

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131