Autor textu: Archív
10.02.2013

Hry Bertolda Brechta sa uvádzajú v divadlách aj dnes

Bol súčasťou silného prúdu avantgardného moderného divadla medzivojnového obdobia, angažoval sa aj v spoločenskom živote.

Augsburg/Bratislava 10. februára (TASR) – Nemecký spisovateľ, dramatik, dramaturg, divadelný teoretik a režisér Bertold Brecht už vo svojej dobe patril k najkontroverznejším osobnostiam predovšetkým divadelného umenia. Bol súčasťou silného prúdu avantgardného moderného divadla medzivojnového obdobia, ktorý sa angažoval v spoločenskom živote.

Od jeho narodenia uplynie v nedeľu 10. februára 115 rokov.

Jeho dramatické diela patria k obľúbenému repertoáru európskych divadiel. V divákovi chcel vzbudiť nie iba emocionálne, ale najmä racionálne pocity, prinútiť ho myslieť. Využívaním rôznych techník (songy, film či zmena kulís pred očami diváka) odpútaval pozornosť od dejovej línie.

Cieľom jeho tzv. epického divadla mala byť zmena diváka a tým aj spoločnosti.

Bertold Brecht, celým menom Eugen Berthold Friedrich Brecht sa narodil v nemeckom Augsburgu 10. februára 1898. Bol prvorodeným synom vplyvného riaditeľa papierne. Zmaturoval na reálnom gymnáziu vo svojom rodnom Augsburgu, v roku 1917 začal študovať literatúru v Mníchove, ale čoskoro prestúpil na medicínu a prírodné vedy – a vďaka tomu s otcovou pomocou nebol počas prvej svetovej vojny povolaný priamo na front, ale v nemocnici ošetroval duševne chorých.

Na prvú svetovú vojnu zareagoval protivojnovou básňou Legenda o mŕtvom vojakovi, ktorá neskôr spôsobila, že ho Hitler zaradil na piate miesto zoznamu ľudí, ktorí majú byť po plánovanom prevzatí moci zatknutí.

V roku 1923 sa stal dramaturgom divadla v Mníchove a o rok neskôr na pozvanie riaditeľa Nemeckého divadla v Berlíne (Deutsches Theater) Maxa Reinhardta dramaturgom tejto scény. Začiatkom 20. rokov 20. storočia napísal dve hry, ktoré odrážali jeho názor na búrlivú povojnovú atmosféru v Nemecku - Baal a Bubny v noci. Začal sa zaujímať o marxizmus, sympatizovať s komunistickou stranou a aj keď do strany nikdy nevstúpil, stal sa výrazne ľavicovým angažovaným umelcom.

Prvou Brechtovou úspešnou hrou bola Žobrácka opera (1928).

Divákov si získal najmä jej hlavný hrdina Mackie Messer a songy. Neskôr prepracoval námet aj do epickej podoby - Trojgrošový román, ktorým kritizoval hospodársku vojnu novodobých vykorisťovateľov.

Po nástupe k moci v roku 1933 zakázal Adolf Hitler uvádzať Brechtove hry a ešte v tom istom roku ich nacisti verejne spálili. Brecht ako mnohí iní umelci emigroval: cez českú Prahu, rakúsku Viedeň a francúzsky Paríž sa dostal do Dánska, kde žil u priateľov. Pred Hitlerovým obsadením Dánska odišiel do Švédska a Fínska. V roku 1941 sa usadil na šesť rokov v USA.

Počas exilu napísal svoje najlepšie hry, teoretické eseje a dialógy. K hrám z tohto obdobia patria: Pušky pani Carrarovej, Matka Guráž a jej deti, Život Galileiho, Dobrý človek zo Sečuanu.

Po návrate do Európy sa Brecht angažoval v kultúre Nemeckej demokratickej republiky (NDR). V Berlíne v roku 1949 založil spolu s manželkou Helenou Wieglovou marxistické divadlo Berliner Ensamble a stal sa jeho riaditeľom. Hrou z jeho posledného obdobia je Kaukazský kriedový kruh.

Bertold Brecht zomrel 14. augusta 1956 v Berlíne (NDR) vo veku 58 rokov.

Práve deň pred výročím jeho narodenia uvedie Činohra Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave premiéru divadelnej hry Bertolda Brechta s názvom Malomeštiakova svadba. Brecht inšpirovaný jarmočným kabaretným divadlom, napísal nadčasovú jednoaktovku zo života malomeštiackej spoločnosti v roku 1919 pod názvom Svadba.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Koncertné vystúpenie žiakov Základnej umeleckej školy J. L. Bellu Kremnica, galéria NBS, 17.30 h
· Medzinárodný športový vyzývací deň
· Vyhlásenie výsledkov súťaže O výlet na hrad Beckov a Čachtice
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131