Autor textu: Archív
16.02.2015

Úspech chlapcov zo SPŠE Prešov v ZENITE

Od vysnívaného 1. miesta ich delil len jeden stratený bod v praktickej časti súťaže.

Prešov 16. februára (SkolskyServis.sk)

V dňoch 4. až 5. februára 2015 sa v priestoroch Strednej odbornej školy, Pod Sokolicami 14 v Trenčíne uskutočnil už

XXXI. ročník celoštátnej súťaže ZENIT v elektronike.

Súťaž vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania v Bratislave a Celoštátnou odbornou komisiou Zenit. Súťaž ZENIT v elektronike je národným finále Skills Slovakia medzinárodnej súťaže zručností mladých Euroskills.

Prešovský samosprávny kraj na tejto súťaži reprezentovali aj dvaja žiaci Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove – Peter Katuščák, žiak 3. ročníka, ktorý súťažil v kategórii A (žiaci 3. – 4. ročníka), a Matej Pončák, žiak 2. ročníka, ktorý súťažil v kategórii B (žiaci 1. – 2. ročníka).

Títo súťažiaci postúpili do celoslovenského kolo súťaže ZENIT v elektronike ako víťazi krajského kola vo svojich kategóriách.

Celoštátne kolo súťaže pozostávalo z teoretickej a praktickej časti. Súťažiaci v teoretickej časti vypracovali odpovede na súbor 30 otázok z oblasti elektroniky. Súčasťou teoretickej časti bola aj úloha zameraná na vyriešenie slovne zadaného problému, ktorá testovala schopnosť porozumieť zadaniu, úroveň znalostí a kreativitu súťažiacich.

Praktická časť kategórie A bola zameraná na programovanie, v ktorej súťažiaci mali upraviť alebo doplniť funkcionalitu vzorového programu pre zariadenie podľa zadania. Praktickou časťou kategórie B bol vstupný test do praktickej časti, v ktorom súťažiaci mali odhaliť chyby zakomponované do schémy elektronického obvodu alebo zariadenia, analyzovať a popísať funkciu prezentovaného elektronického obvodu. Súčasťou praktickej úlohy súťaže ZENIT v elektronike bola aj spoločná úloha pre kategóriu A a B, v ktorej súťažiaci prostredníctvom PC pomocou programu navrhli plošný spoj podľa zadanej schémy elektronického obvodu, následne svoj počítačový návrh ručne alebo fotocestou preniesli na plošnú dosku, plošný spoj osadili súčiastkami podľa elektronickej schémy a zhotovené zapojenie oživili.

V praktickej časti odborná hodnotiaca komisia bodovala návrh plošného spoja, funkciu zhotoveného zapojenia, kvalitu spájkovania a čistotu vyhotovenia výrobku.

Obidvaja súťažiaci zo SPŠE Prešov obsadili v celoštátnom kole súťaže ZENIT v elektronike pekné 2. miesta v kategórii A a kategórii B z celkového počtu tridsiatich súťažiacich. Od vysnívaného 1. miesta ich delil len jeden stratený bod v praktickej časti súťaže.

Účasť v tejto súťaži je pre všetkých žiakov stredných odborných a priemyselných škôl len prínosom, pretože je pre nich motiváciou, aby vo svojom odbore napredovali a zároveň dáva pravdivý obraz o odbornej zručnosti žiakov jednotlivých regiónov Slovenska.

Ing. František Kollarčik, Mgr. Ivana Kurtyová

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131