Autor textu: Archív
20.02.2013

Nadšenci halového lietania sa stretli v Banskej Bystrici

Aj v súčasnosti existujú mladí ľudia, ktorým učarovala nevšedná vášeň - letecké modelárstvo.

Banská Bystrica 20. februára (SkolskyServis.sk)

Súťaž halových modelov lietadiel sa uskutočnila v sobotu 16. februára v Banskej Bystrici . Organizátorom podujatia bolo Centrum voľného času Havranské 9 z Banskej Bystrice.

Po zvítaní a vymenení zážitkov či nových skúseností, nastal čas na súťaženie. Z mladých modelárov ale aj veteránov sršala radosť, lebo sa tešili, že i dnes ešte existujú nadšenci zbláznení do halového lietania. Súťažilo sa v siedmich kategóriách.

Každá správna letecká show sa začína niečím nevšedným, bolo to tak aj na tejto súťaži.

Organizátori začali s niečím jednoduchším, no o to úchvatnejším. Lietajúce modely zhotovené z papiera A4, polystyrénové modely a školské klzáky s rozpätím krídel do 700 mm otvárali ústa divákov dokorán.

Postupne sa súťaž stupňovala, až sa prešlo na lietadlá s vlastným pohonom. Ďalšia kategória bola poznačená bojom o každú sekundu. Lietanie s halovými modelmi s gumovým pohonom vyrážal dych. Každý sledoval, ktoré lietadlo sa udrží vo vzduchu čo najdlhšie. Nechýbala tiež kategória SHOW, v ktorej sa predstavili súťažiaci so zvláštnymi modelmi, napríklad s balónmi či padákmi.

Nakoniec prišlo na rad lietanie s lietadlami ovládanými pomocou vysielačky. Takzvané lietanie s RC modelmi v kategórií SLOW FLY a vrtuľníky predstavovali zlatý klinec súťaže.

Po nej sa súťaž vyhodnotila a víťazi dostali sladkú odmenu a diplom.

Je úžasné, že aj v dnešnej dobe sa nájdu mladí ľudia, ktorí nachádzajú radosť v modelárstve, ktoré je síce veľmi náročné, ale zároveň nadovšetko krásne. A nemenej dôležité je i to, že spája prirodzenou cestou staršiu generáciu s mladšou. Veď skúsení veteráni majú nevšednú vášeň vyrytú hlboko v srdci a vždy sú ochotní odovzdávať svoje skúsenosti mladým - začínajúcim modelárom.

Tomáš Koníček, Bilingválne gymnázium Dolný Kubín

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň otvárania studničiek, Svetový deň bez tabaku (WHO)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131