Autor textu: Archív
20.02.2015

SPŠE Prešov si odniesla 1. miesto v programovaní

Celoštátne kolo súťaže Zenit v programovaní sa tento rok uskutočnilo 3. až 5. februára 2015 v priestoroch Strednej odbornej školy, Pod Sokolicami 14 v Trenčíne.

Prešov 20. februára (SkolskyServis.sk)

Súťažilo sa v kategórii A – žiaci 3. a 4. ročníka, v kategórii B – žiaci 1. a 2. ročníka. Súťažiaci si podľa vlastného výberu volili programovací jazyk Pascal, C/C++ alebo Python. V kategórii C – Webdizajnér, súťažili dvojčlenné tímy – programátor a grafik. Programátor navrhol webové stránky, ich optimalizáciu pre dva rôzne prehliadače s rôznymi rozlíšeniami a programovanie na strane servera. Grafik vytvoril koncepciu dizajnu, digitálne spracovanie, typografiu a prezentáciu konečného návrhu.

Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Prešove na celoslovenskom kole tejto súťaže úspešne reprezentovali Jerguš Lejko a Štefan Štefančík (žiaci 3. ročníka) a Jaroslav Kravec (žiak 4. ročníka), ktorí sa do štátneho kola súťaže prepracovali vďaka víťazstvu v krajskom kole súťaže Zenit v programovaní.

Veľký úspech dosiahli naši chlapci v kategórii C – Webdizajner, kde si vďaka svojej zučnosti, elánu, nápaditosti, iniciatíve a tvorivosti vybojovali 1. miesto.

Ako povedali samotní víťazi súťaže: „Zadanie nebolo náročné, ale konkurencia bola veľká. Celá práca trvala 8 hodín, pričom hodina práce bola jednou osminou nášho víťazstva. S odretými ušami sa nám podarilo dostať sa na najvyššiu priečku. Tento úspech je našou motiváciou naďalej sa zdokonaľovať a pracovať na sebe.“

Štefan Štefančík sa o programovanie začal zaujímať už ako chlapec.

Ku grafike ho doviedli jeho záľuby, ktorým sa naplno venoval – fotografovanie a maľby. So svojimi obrazmi sa predstavil aj na nejednej výstave. Jeho prvé stretnutie s grafickým editorom Photoshop bolo prostredníctvom fotografovania, ktoré je úzko späté s postprodukciou. Vždy ho zaujímali nové veci. Vedomosti o programovaní získaval čítaním rôznych článkov na internete a následným overovaním si svojich zručností. A takto sa dostal aj k web dizajnu.

Aj Jerguš Lejko sa o počítače a programovanie začal zaujímať už počas pôsobenia na základnej škole.

„Ako som sa dostal k programovaniu? Tým, že som náš prvý počítač asi štyrikrát pokazil, raz opravil, raz musel kúpiť novú dosku, raz nový disk“, spomína s úsmevom na tvári. Aj keď programovanie a práca s počítačom mu zaberá veľa času a, ako aj priznal, veľa nervov, vždy si nájde čas aj na iné záujmy. Jeho obľúbeným predmetom v škole je angličtina, z ktorej dosahuje veľmi dobré výsledky, čo dokazuje aj jeho účasť na olympiádach v anglickom jazyku.

Chlapci svojím 1. miestom na celoštátnom kole súťaže Zenit v programovaní úspešne reprezentovali SPŠE Prešov. Teší nás aj 6. miesto Jaroslava Kravca v kategórii A. Veríme, že mená týchto chlapcov sa aj naďalej budú spájať s víťazstvami a úspechom.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131