Autor textu: Archív
27.04.2015

Výsledky súťaže Vitajte v našom regióne

JA Slovensko ocenilo najlepšie študentské tímy, ktoré prezentovali podnikateľské nápady pre vlastné regióny.

Bratislava 27. apríla (SkolskyServis.sk)

Vzdelávacia organizácia JA Slovensko na 13. ročníku celoslovenskej súťaže Vitajte v našom regióne udelila ceny za najlepšie podnikateľské nápady študentov na propagáciu regiónov Slovenska. Hlavnú kategóriu za najzaujímavejšiu prezentáciu regiónu získali žiaci zo Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej za propagáciu Cesty za rozprávkovým pokladom, ktorá viedla cez tunel na vlakovej trati Gemerské spojky.

Vo štvrtok 16. apríla sa v priestoroch OC Mirage v Žiline uskutočnila súťaž tímov Vitajte v našom regióne. Súťaž je vyvrcholením celoročného úsilia študentov základných a stredných škôl, na ktorých sa vyučuje vzdelávací program Podnikanie v cestovnom ruchu. Tento rok je do programu zapojených viac ako 1 500 študentov.

Až 30 študentských tímov zo Slovenska predstavilo svoje podnikateľské nápady na zatraktívnenie regiónov Slovenska, v ktorých žijú. Súťažili vo viacerých kategóriách. O víťazoch rozhodla 10-členná odborná porota, ktorá hodnotila prezentáciu regiónov, produkty cestovného ruchu a prezentačné schopnosti študentov.

Prvé miesto v kategórií Najzaujímavejšia prezentácia regiónu získali žiaci Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej.

Žiaci sa zamerali na propagáciu Cesty za rozprávkovým pokladom v okolí Revúcej, tzv. Gemerských spojok - železničných tratí z 2. svetovej vojny, po ktorých nikdy nepremávali vlaky.

Ako druhý skončil tím Muránske Venuše (Základná škola, Hviezdoslavova 1, Revúca)

s prezentáciou Muránskeho hradu prostredníctvom krátkych povestí.

Na 3. mieste sa umiestnili Business Devils (Obchodná akadémia, Prievidza)

s projektom Za Kamencom, ktorý bol zameraný na revitalizáciu okolia obce Kamenec pod Vtáčnikom.

Za najlepšiu spoluprácu tímu, spôsob komunikácie medzi sebou i navonok vyhral tím Arriére tour (Spojená škola, Partizánske). Za najoriginálnejší nápad, jeho reálnosť a využiteľnosť v regióne v kategórii Najlepší regionálny produkt cestovného ruchu získal študentský tím CK Lazytour (Gymnázium A. H. Škultétyho, Veľký Krtíš). Ocenenie za najlepšiu prezentáciu na pódiu vyhral študentský tím Tour de Liptov (Hotelová akadémia, Liptovský Mikuláš).

„Táto súťaž dáva priestor podnikavosti, tvorivosti a inovatívnosti, ktoré patria ku kľúčovým kompetenciám mladých ľudí, ktoré pomáhajú rozvíjať ich potenciál, či už v ich budúcom zamestnaní alebo v podnikaní. Od začiatku realizácie programu Podnikanie v cestovnom ruchu učíme študentov,

ako premeniť svoje nápady na reálne činy, chopiť sa iniciatívy, niesť zodpovednosť, prijať riziko a dosahovať ciele. V JA Slovensko už 23 rokov ponúkame priestor na spoluprácu všetkým, ktorí sa stotožňujú s tým, že podnikavý zamestnanec, ako aj mladý podnikateľ, sú základom úspechu firmy, rozvoja ekonomiky a tým aj celej spoločnosti. Vzdelávacie programy priamo pozitívne ovplyvňujú a podporujú zamestnateľnosť mladých ľudí na Slovensku,“ súťaž zhodnotil generálny riaditeľ JA Slovensko Adam Šepetka.

Výsledky

Najzaujímavejšia prezentácia regiónu

1. miesto Fun Tour, Základná škola J. A. Komenského, Komenského 7, Revúca

2. miesto Muránske Venuše, Základná škola, Hviezdoslavova 1, Revúca

3. miesto BUSINESS DEVILS, Obchodná akadémia, F. Madvu 2, Prievidza

Najlepší prezentačný tím

1. miesto Arriére tour, Spojená škola Partizánske, org. zložka Obchodná akadémia, Nám. SNP 5, Partizánske

2. miesto Klásky, SOŠ podnikania, Veľkomoravská 14, Trenčín

3. miesto Secret of Galaxy, SOŠ podnikania, Masarykova 24, Prešov

Najlepší regionálny produkt cestovného ruchu

1. miesto CK Lazytour, Gymnázium A. H. Škultétyho, Školská 21, Veľký Krtíš

2. miesto Jamal, SOŠ podnikania, Veľkomoravská 14, Trenčín

3. miesto BB Travel, Obchodná akadémia, Tajovského 25, Banská Bystrica

Prezentačné vystúpenie súťažného tímu na pódiu

Tour de Liptov, Hotelová akadémia, Čs. brigády 1804, Liptovský Mikuláš

Najoriginálnejší maskot podujatia

SEPOR tour, Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku, Predmestská 82, Žilina

Cena učiteľov

Klásky, SOŠ podnikania, Veľkomoravská 14, Trenčín

Cena študentov

Secret of Galaxy, SOŠ podnikania, Masarykova 24, Prešov

Vitajte v našom regióne

Do celoslovenskej súťaže tímov Vitajte v našom regióne sa prihlasujú žiaci zapojení do vzdelávacieho programu Podnikanie v cestovnom ruchu. Cieľom súťaže je prostredníctvom vlastnej práce žiakov podporiť schopnosti a zručnosti potrebné na prezentáciu vlastného regiónu. Na súťaži sa predstavia najlepšie tímy z celého Slovenska. Navzájom si konkurujú a súťažia v rôznych kategóriách. O víťazoch rozhodne odborná porota.

Vzdelávací program Podnikanie v cestovnom ruchu hravou formou učí žiakov vnímať svoje okolie z pohľadu zahraničných návštevníkov a rozpoznávať ich záujmy, potreby a priority pri návšteve Slovenska. Spoznávajú tak tradície a záujmy iných kultúr, ktoré prenášajú do ponúk pre návštevníkov. Výsledkom práce študentov je zhotovenie vlastného ponukového katalógu, podnikateľského plánu, propagačných materiálov o regióne, či výmenný pobyt pre partnerskú školu.

Organizátor súťaže - JA Slovensko, n.o.

Ako líder v podnikateľskom a ekonomickom vzdelávaní na Slovensku pôsobí od roku 1992. Do learning-by-doing programov (učiacich skúsenosťou) sa ročne zapája 17 000 študentov z približne 700 škôl. Programy sú lokálne implementované v partnerstve s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Je členom medzinárodnej siete JA Worldwide® a JA Europe.

Lenka Križanová JA Slovensko

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131