Autor textu: Archív
07.03.2013

Radnica zrušila centrum voľného času, jeho činnosť preberú školy

Jeho činnosť by mali aspoň čiastočne nahradiť školské kluby pretransformované na CVČ pri jednotlivých základných školách.

Dolný Kubín 7. marca (TASR) –

Dolnokubínska radnica zrušila pod tlakom dvojtretinového poklesu finančných prostriedkov na voľnočasové aktivity detí a mládeže takmer s okamžitou platnosťou tradičné mestské centrum voľného času (CVČ).

Jeho činnosť by mali aspoň čiastočne nahradiť školské kluby pretransformované na CVČ pri jednotlivých základných školách.

„Bolo to jediné možné východisko z núdze. Výrazne okresané prostriedky sa snažíme využiť čo najefektívnejšie. Zásadnou zmenou je, že peniaze putujú zo štátu priamo obciam a tie nemajú tendenciu posúvať ich do, nazvime to, spádových CVČ, ako bolo toto naše, ktoré navštevovalo ročne tisíc detí,“ uviedol pre TASR vedúci odboru školstva dolnokubínskej samosprávy Michal Švento.

Pochopiteľné je podľa neho úsilie štátu zamedziť špekulatívnym praktikám niektorých tzv. CVČ, ktoré slúžili len na čerpanie štátnych prostriedkov. „Škoda len, že na tieto opatrenia najviac doplatia práve tí, ktorí naozaj robili,“ prízvukoval Švento.

Útlmom činnosti od začiatku tohto školského roku a teraz už definitívnym zrušením CVČ Domček, ktoré bolo pokračovateľom činnosti okresného domu pionierov a mládeže založeného v roku 1963, prišlo o prácu 11 zamestnancov.

Končiaci riaditeľ spomínaného CVČ Ján Pečeňák, ktorý v tejto funkcii pôsobil viac ako dve desaťročia, skonštatoval, že až čas ukáže, či to bol správny krok. „Myslím si, že nie, lebo základné školy nikdy nenahradia špecializované zariadenie. Navyše, príslušná novela zákona sa určite zakrátko dotkne nepriaznivo aj na CVČ pretransformovaných školských klubov,“ dodal pre TASR.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Festík - 2. ročník detského festivalu 25. - 26. mája Bratislava, Petržalka, dostihová dráha
· slovenské finále unikátneho svetového projektu Greenpower, ktorý inovatívnym spôsobom podporuje aj na Slovensku záujem žiakov a študentov o vedu a techniku. Trnava
· Medzinárodný deň nezvestných detí
· Svetový deň uterákov
· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov
· Deň Afriky
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131