Autor textu: Archív
04.06.2015

Slováci nie sú spokojní s tým, ako učitelia pristupujú k žiakom

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky realizovaného v rámci kampane Chceme vedieť viac o budúcnosti vzdelávania na Slovensku.

Bratislava 4. júna (TASR) - Ľudia na Slovensku vo všeobecnosti nie sú spokojní s tým, ako učitelia pristupujú k žiakom. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky realizovaného v rámci kampane Chceme vedieť viac o budúcnosti vzdelávania na Slovensku.

Viac než tri štvrtiny (76 %) respondentov si myslia, že by sa prístup učiteľov mal zlepšiť, pričom túto požiadavku formulovali všetky kategórie respondentov.

O čosi výraznejšie rodičia so školopovinnými deťmi. Z výsledkov prieskumu taktiež vyplynulo, že traja zo štyroch (71 %) ľudí sú presvedčení, že vyučovanie by malo byť viac postavené na vzájomnej spolupráci medzi samotnými žiakmi. O čosi výraznejšie to podporujú ženy a respondenti vo veku 25-34 rokov.

Takmer polovica (48 %) respondentov si myslí, že do procesu vzdelávania by sa mali intenzívnejšie zapájať aj rodičia.

"Na Slovensku sú škola a rodina oddelenými svetmi. Mnohí rodičia sa s učiteľmi stretávajú len na rodičovských združeniach, prípadne, ak v škole vznikne nejaký problém či konflikt. Stále ešte nie sú partnermi pri vzdelávaní detí," uviedla Elena Gallová Kriglerová z kampaňového tímu. Pritom podľa jej slov, rodičia a učitelia poznajú deti z rôznych stránok a mohli by si vzájomne pomáhať pri identifikovaní potrieb a riešení rôznych situácií, ktoré pri vzdelávaní vznikajú.

Z prieskumu vyplynulo, že dvaja z troch respondentov (62 %) podporujú zvýšenie platov učiteľov. Túto požiadavku formulovali viac muži, starší a vysokoškolsky vzdelaní. Najvýraznejšiu podporu si toto opatrenie získalo v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, najmenšiu v Žilinskom a Trenčianskom.

Reprezentatívny prieskum verejnej mienky uskutočnila Agentúra TNS Slovakia v dňoch 22.4. – 5. 5. Výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu Slovenska z hľadiska pohlavia, veku (18 – 65 rokov), vzdelania, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Vyhodnotenie 7. ročníka medziuniverzitnej študentskej súťaže MUNISS na tému „SMART CITY - Návrh konceptu Bratislavy ako dynamického študentského mesta... Primaciálny palác, 10.00 h
· Európsky deň (národných) parkov
· Deň sv.Cyrila a Metoda (Bulharsko), Sviatok bulharskej kultúry a slovanskej písomnosti
· Deň slovanskej písomnosti (RF)
· Do dnes môžu Centrá poradenstva podávať žiadosť na MŠVVŠ na protidrogovú prevenciu
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131