Autor textu: Archív
29.06.2015

Peter je pôžitkár, Pavol je neoblomný a Petra vie ľudí presvedčiť

Nositelia týchto mien oslavujú meniny 29. júna.

Bratislava 29. júna (TASR) - Mužské meno Peter má grécky pôvod a význam mena je "pevný ako skala". Nositeľov tohto mena oslovujeme Peťo, Peťko, Petrík.

Mužské meno Pavol má latinský pôvod a v preklade znamená "malý, skromný". Pavlov oslovujeme Pali, Palino, Paľko.

Meno Petra je ženskou podobou mena Peter. Nositeľky oslovujeme Peťa, Peťka.

Uvedené mená sú tradičné, na Slovensku bežne zaužívané, aj keď v súčasnosti nie sú až také populárne ako v minulosti.

Peter a Pavol majú spoločné iba jedno - oslavujú meniny v predposledný júnový deň. Inak sú to úplne rozdielne osobnosti.

Dominantnými vlastnosťami Petrov sú intuícia, dynamizmus, reaktívnosť a citlivosť. Pri osobnostnom hodnotení sú vykreslení ako ľudia, ktorí majú srdce. V citovom živote sú neskrotní, nároční a zmyselní. Za ľahostajnou tvárou skrývajú nepriznané pôžitkárstvo.

Podľa povahy sú nevyčerpateľní a vytrvalí, so silnou emotívnosťou a troškou pojašenosti. Petrovia by mali v živote pracovať duševne, pretože na fyzickú prácu nie sú veľmi stavaní.

Uplatnia sa prevažne ako herci, spisovatelia alebo novinári.

Majú šťastie po celý život, zvlášť v jeho druhej polovici. Keďže sú fatalisti, zvyknú voliť vyčkávaciu taktiku.

Petrovia majú obľúbenú farbu červenú, ochranné rastliny horčicu a rozmarín, ochranné kamene jaspis a diamant.

Podľa Historického kalendára sa na Pavla a Petra v Žiline v roku 1850 narodil jazykovedec, prekladateľ a pedagóg PETER TVRDÝ. Z tohto sveta v roku 1999 v Brne (ČR) odišiel divadelný režisér PETER SCHERHAUFER.

Medzi známych Petrov nepochybne patrí svätý PETER apoštol, pôvodným menom Šimon, jeden z 12 učeníkov Ježiša Krista.

Slovenský spevák, textár a moderátor PETER STAŠÁK, spevák, skladateľ, producent a fotograf PETER NAGY, spevák, skladateľ, organizátor, moderátor, manažér jazzového diania, dramaturg a promotér festivalu Bratislavské jazzové dni PETER LIPA, bývalý hokejista, majster sveta z roku 2002 PETER BONDRA majú spoločné - meno.

Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome v kategórii C2 bratia PETER a PAVOL HOCHSCHORNEROVCI , trojnásobní olympijskí víťazi, viacnásobní majstri sveta, niekoľkokrát zlatí na Majstrovstvách Európy, patria medzi predstaviteľov mien z 29. júna.

Na Slovensku v Nitrianskom samosprávnom kraji v okrese Komárno existuje obec SVÄTÝ PETER.

x x x

Pavlovia sú tí, ktorí víťazia. Vynikajú emotívnosťou, spoločenskosťou, citlivosťou a mravnosťou. Pri zasiahnutí Amorovým šípom sú nežní, no majú v sebe istú neoblomnosť, ktorá im život rozhodne neuľahčuje.

Náramne trpia, ak ich niekto zradí. Prechovávajú v sebe nedôveru voči žene, čo sa navonok prejavuje akousi neotesanosťou.

Obľubujú klasické štúdium, ale je im blízka aj matematika a cudzie jazyky. Mohli by byť z nich zdatní technici, politici či hovorcovia.

Pavlovia sú výrazne životaschopní a strhujúci ľudia, ktorí si dokážu hravo získať sympatie a náklonnosť ľudí.

Ich obľúbená farba je modrá, ochranné rastliny žihľava a slez, ochranné kamene ametyst a smaragd.

Historický kalendár uvádza, že 29. júna 1951 sa v Modre narodil hudobník a skladateľ PAVEL ZAJAČEK.

Apoštol PAVOL, pôvodným hebrejským menom Saul, známy aj ako PAVOL Z TARZU, prvý kresťanský teológ, ďalej pápeži napríklad JÁN PAVOL I., aj svätý JÁN PAVOL II., gréckokatolícky biskup a slovenský mučeník rusínskeho pôvodu blahoslavený PAVOL PETER GOJDIČ, básnik, dramatik a prekladateľ PAVOL ORSZÁG HVIEZDOSLAV, pedagóg, spisovateľ, zberateľ a vydavateľ ľudových rozprávok, publicista, redaktor, folklorista, literárny historik PAVOL DOBŠINSKÝ, jazykovedec, zakladateľ slavistiky PAVOL JOZEF ŠAFÁRIK, básnik a prekladateľ PAVOL HOROV, speváci PAVOL HAMMEL i PAVOL HABERA, hokejista PAVOL DEMITRA, ktorý 7. septembra 2011 tragicky zahynul v ruskej Tunošne pri Jaroslavli po havárii lietadla Jak-42, ďalej biatlonista, bronzový medailista zo ZOH vo Vancouveri 2010 v behu s hromadným štartom na 15 km PAVOL HURAJT sa tiež prejavili ako tí, čo radi víťazia.

x x x

Petry, ktoré majú meniny spolu s Petrami a Pavlami 29. júna, sú vášnivé ženy. Emotívnosť a túžba konať ich môžu niekedy dohnať k extrémnym rozhodnutiam. Reakcie týchto žien sú priemerné, rozprávajú rázne a vždy s presvedčením.

Petry majú vôľu ako zo železa. Svojou aktívnosťou doslova pohltia iných. Pomerne skoro zistia, na čo sa chcú v živote zamerať. Uplatnenie nájdu väčšinou v politike, marketingu alebo v oblasti umenia.

Napriek úžasnej vitalite by si mali dávať pozor na zdravie.

Ich obľúbená farba je medená, ochranné rastliny mak, nechtík, ochranné kamene krištáľ a granát.

Slovenská herečka PETRA POLNIŠOVÁ, spisovateľka PETRA NAGYOVÁ-DŽERENGOVÁ aj česká speváčka a herečka PETRA ČERNOCKÁ naplnili jednu charakteristiku svojho mena - uplatnili sa v oblasti umenia.

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Európsky deň jazykov, Medzinárodný deň za úplné odstránenie jadrových zbraní (OSN)
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131