Autor textu: Archív
07.07.2015

Študenti SOŠ Rakovice získavali skúsenosti na stážach v zahraničí

Pobyt v partnerských školách študentov obohatil o nové skúsenosti z praxe, osvojili si nové zručnosti, precvičili sa v komunikácii v cudzom jazyku.

Rakovice 7. júla (SkolskyServis.sk)

Záver tohto školského roka bol v našej škole netypický tým, že 14 študentov absolvovalo súbežne v priebehu júna zahraničné stáže v Rakúsku a vo Fínsku v rámci mobilitného projektu Erasmus+.

Grüss Gott“ a pred každým jedlom „Mahlzeit

Takto sa zdravilo sedem študentiek SOŠ Rakovice na zahraničnej stáži v Rakúsku. Tradične 20 dňová stáž sa začala v partnerskej škole v Pyhre. Po zoznámení sa s rakúskymi spolužiakmi okamžite opadli prvé obavy z komunikácie v nemčine a angličtine. Ďalšie pobyty nasledovali v školách v Hohenlehen, Langenlois, Hollabrun a Gamming. Študentky vykonávali odborný výcvik v školách zameraných na živočíšnu a rastlinnú výrobu, záhradníctvo, lesníctvo a bioprodukciu v poľnohospodárstve. Okrem odborného výcviku rakúski partneri pripravili nesmierne zaujímavé zážitkové exkurzie a návštevy kultúrnych pamiatok, napríklad prehliadku vládnych budov Dolného Rakúska v jeho hlavnom meste St. Pölten, benediktínskeho opátstva v mestečku Melk, zážitkových záhrad blízko mesta Langenlois, ale i návštevu termálneho aquaparku.

Život v navštívených rakúskych školách bol veľmi akčný, dokonca i cez víkend sa naše študentky zapojili do organizovania školskej slávnosti s názvom „Der Heurige“ – ľudovej slávnosti, kde žiaci pripravujú a ponúkajú na predaj tradičné jedlá z bio potravín vyrábaných priamo v škole.

Hei sa zdravili študenti v Krajine tisícich jazier – Fínsku

Sedem študentov absolvovalo 14 dňovú stáž v partnerskej lesníckej škole v malebnom mestečku Ähtäri v strednom Fínsku.

Študenti mali možnosť porovnať fínsky vzdelávací systém, kde sa kladie dôraz predovšetkým na prax, s našim slovenským. Fínsko je krajina s množstvom lesov a obyvatelia sa o prírodu príkladne starajú. Naši stážisti sa o tom presvedčili pri vysádzaní stromčekov alebo čistení lesa, keď mali možnosť motorovou pílou zrezať svoj vlastný strom . Bol to zážitok a nová skúsenosť, keďže pre väčšinu to bolo prvý krát v živote. Okrem týchto aktivít študenti pomáhali pri zbere a triedení rajčín, samozrejme v bio kvalite.

Okrem odborného výcviku fínski partneri pripravili exkurzie a návštevy kultúrnych pamiatok, aby zoznámili našich žiakov s prostredím a kultúrou krajiny. Študenti navštívili múzeum automobilov, módy, sakrálne pamiatky, miestnu ZOO. Miestna škola tiež ponúkala množstvo voľnočasových aktivít, napríklad člnkovanie, saunovanie, výborne vybavenú telocvičňu s fitness alebo počítačovú miestnosť.

Všetci študenti ktorí sa zúčastnili zahraničných stáží prostredníctvom európskeho projektu Erasmus+ konštatovali že pobyt v partnerských školách ich obohatil o nové skúsenosti z praxe osvojili si nové zručnosti precvičili sa v komunikácii v cudzom jazyku v zahraničí získali nové zážitky a priateľov.

Ing. Zuzana Bučková

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131