Autor textu: Archív
10.07.2015

Nové albumy a single budú vydávané v jeden deň na celom svete

Fanúšikovia teraz môžu získať novú muziku v rovnaký deň po celom svete a nemusia tak čakať na deň, keď sú v ich krajine vydávané albumy a single.

Bratislava 10. júla (SkolskyServis.sk) - Od dnešného dňa - piatka 10. júla, budú hudobné novinky po celom svete pre fanúšikov k dispozícii vždy v rovnaký deň. Týmto dňom sú tzv. „Hudobné piatky“. Doteraz boli albumy a single vydávané v rôznych krajinách odlišne. V pondelok vo Francúzsku a Veľkej Británii, v utorok v USA a Kanade a v piatok napr. v Austrálii a Nemecku.

Fanúšikovia teraz môžu získať novú muziku v rovnaký deň po celom svete a nemusia tak čakať na deň, keď sú v ich krajine vydávané albumy a single. Vznikom „Hudobných piatkov“ zanikne spleť rozdielnych dní pre vydávanie nových albumov a singlov. Fanúšikovia už nebudú frustrovaní z toho, že v určitý čas nebolo napr. možné v ich vlastnej krajine získať prístup k hudbe, ktorá v inej krajine už bola legálne k dispozícii.

Prechod na „Hudobné piatky“ je celosvetovo realizovaný prostredníctvom zúčastnených vydavateľstiev, maloobchodníkov a umelcov a vďaka nemu dôjde k zavedeniu jednotného dňa pre vydávanie noviniek vo viac ako 45 krajinách.

Frances Moore, generálna riaditeľka, IFPI, uviedla: „Prechod na „Hudobné piatky“ znamená, že novinky budú fanúšikom k dispozícii v čase, keď si chcú hudbu najviac užívať, a je jedno, či sú na fyzických nosičoch alebo digitálne. Je to tiež príležitosť, ako zvýšiť povedomie o vydávaní noviniek – hlavnou správou je nasledovné motto: „Mysli na piatok, mysli na novú muziku“.

Celosvetový deň pre vydávanie noviniek tiež pomáha umelcom, vydavateľstvám a maloobchodníkom tým, že dôjde k limitácii času medzi vydávaním noviniek v jednotlivých krajinách, čím sa aspoň čiastočne zabráni pirátstvu.

Tento dnešný krok je skvelým príkladom spolupráce medzi sektormi, ktoré zahŕňajú vydavateľstvá, umelcov, maloobchodníkov a ďalšie subjekty vo viac ako 45 krajinách.“

Fanúšikovia, profesionáli a ktokoľvek ďalší, kto hľadá informácie o prechode na „Hudobné piatky“, môže navštíviť webové stránky:

, ktoré obsahujú všetky podrobnosti o prebiehajúcich zmenách.

Prvé celosvetové „Hudobné piatky“

V nasledujúcich júlových piatkoch vyjdú napr. tieto albumy: Marika Gombitová: Ten príbeh za náš sen stál (vydavateľstvo Warner Music); Years & Years: Communion (vydavateľstvo Universal Music); The Owl City: Mobile Orchestra (vydavateľstvo Universal Music); Cradle Of Filth: Hammer Of The Witches (vydavateľstvo Mystic Production); The Chemical Brothers: Born In The Echoes (vydavateľstvo Universal Music); Pitbull: Dale (vydavateľstvo Sony Music); Snoop Dogg: Bush (vydavateľstvo Sony Music) a mnoho ďalších.

Celosvetový prechod

„Hudobné piatky“ sa začnú vo viac ako 45 krajinách sveta. Z týchto krajín už 11 vydáva novinky v piatok, zatiaľ čo ostatné krajiny budú musieť zmeniť deň pre vydávanie noviniek. Nad prechodom na celosvetové „Hudobné piatky“ mala dozor medzinárodná riadiaca skupina zložená z nasledujúcich organizácií:

• IFPI, reprezentujúca približne 1 300 nahrávacích spoločností na celom svete;

• WIN-Impala, reprezentujúca nezávislé nahrávacie spoločnosti na celom svete;

• FIM, reprezentujúca zväzy a združenia hudobníkov na celom svete;

• Featured Artists Coalition, reprezentujúca britských umelcov;

• Entertainment Retailers Association (ERA) – (Veľká Británia);

• The Music Business Association (Music Biz) – (USA).

Spotrebiteľský prieskum

Nezávislý výskum naznačuje, že hudobní fanúšikovia chcú mať novinky k dispozícii na začiatku víkendu. Spotrebiteľský prieskum spoločnosti TNS spracúvajúcej údaje zo siedmich krajín ukazuje, že spotrebitelia, ktorí vyjadrili svoj názor, preferujú piatok a sobotu ako dni na vydávanie noviniek. Viac ako dve tretiny z oslovených, ktorí vyjadrili svoj názor (68 %), si vybrali piatok alebo sobotu.

Rebríčky budú zjednotené

Prechod na „Hudobné piatky“ v mnohých krajinách tiež povedie k zmene rebríčkov (hitparád). Hudobné rebríčky reflektujú týždenné predaje, preto zmena dňa určeného na vydávanie noviniek na piatok vyvolá aj zmenu v týždenných hitparádach. Napríklad BBC vo Veľkej Británii začne svoju prvú piatkovú “chart show“, ktorú presunula z nedele. Vo Francúzsku televízna stanica D17 presunie týždenne vydávané aktuálnej hitparády z utorka na piatok.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň utečencov
· Vernisáž Súčasná slovenská ilustrácia detskej knihy Výstava potrvá do 28. júla. Bratislava, Bibiana, Galéria Dušana Rolla, Panská 41, 16.00
· Podpísanie Memoranda o spolupráci s Univerzitou Mateja Bela predstavenie novej služby tlmočenia do posunkovej reči pre nepočujúcich. Memoranum podpíše rektor univerzity Vladimír Hiadlovský, predseda BBSK Ján Lunter a riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK Ga
· Záverečné praktické skúšky žiakov duálneho vzdelávaniaTextZvuk Jasná, Demänovská dolina, reštaurácia Von Roll Luková, 11.00 h
· TK Bibiany - Medzinárodného domu umenia pre deti Téma: Otvorenie výstavy Súčasná slovenská ilustrácia detskej knihy. Vernisáž bude o 16.00 h v Galérii Dušana Rolla. Výstava potrvá do 28. júla. Bratislava, Bibiana, zasadačka, Panská 41, 10.00 h
· Plavecká súťaž žiakov základných škôl Bratislava, kúpalisko Rosnička, Dúbravka, 09.30
· Veľké finále Olománie Slávnostné vyhodnotenie 7. ročníka Olománie. Bratislava, Primaciálne námestie, 09.30 h
· Medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest 2019 Bratislava, SSUŠ animovanej tvorby, športová hala
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131