Autor textu: Archív
19.10.2015

Vedecká roadshow školákov zaujala, ukázala, že veda nie je nudná

Fascinujúci svet vedy a techniky z iného uhla pohľadu ukáže žiakom posledných ročníkov základných škôl a všetkým stredoškolákom hviezdna zostava vedeckých osobností.

Košice 19. októbra (TASR) - Interaktívne prednášky, vzrušujúce pokusy a súťaže majú dnes možnosť zažiť košickí školáci na vedeckej roadshow na pôde Technickej univerzity (TU).

Fascinujúci svet vedy a techniky z iného uhla pohľadu ukáže žiakom posledných ročníkov základných škôl a všetkým stredoškolákom hviezdna zostava vedeckých osobností na čele so svetovo uznávaným profesorom z CERN-u Karolom Šafaříkom. Organizátori chcú mládeži ukázať cez pozitívne príklady úspešných slovenských vedcov, že svet vedy nie je nudný. Roadshow s názvom "Čak Vednýodboris a jeho crew" cestuje po jednotlivých slovenských mestách.

"Sme veľmi pozitívne prekvapení, aký je veľký záujem zo strany detí a pedagógov o vedeckú roadshow. Máme za sebou už prvú polovicu roadshow. Prihlásilo sa celkovo 15.500 detí, čo si myslím, že je fantastické. Pre nás je to skvelá ako keby sociodemografická štúdia, ako sú na tom deti v jednotlivých mestách vedomostne," uviedol pre TASR koordinátor Martin Michalica. Školáci sa podľa neho nehanbia, zapájajú sa, hlásia a zodpovedajú otázky.

Podľa rektora Technickej univerzity Stanislava Kmeťa veda je síce drina, ale na druhej strane privilégium, ktoré nemá každý. Kto sa do vedeckého sveta ponorí, zistí, že je to iný, obohacujúci svet. "Táto ušľachtilá akcia by mala pomôcť rozšíriť popularizovať vedu medzi mladými ľuďmi, pomôcť im v ich rozhodovaní, čo chcú v živote študovať, akou cestou sa chcú uberať a mala by vlastne priblížiť populárnou formou to, čo tí vedci vlastne robia," povedal rektor pre TASR.

Do hviezdnej zostavy vedcov, ktorí sa predvedú školákom, patrí aj Peter Sýkora, ktorý pôsobil na prestížnych univerzitách vo Veľkej Británii, USA, Škótsku či v Singapure, medzinárodne uznávaný chemik Vladimír Lukeš či uznávaný odborník v oblasti elektrotechniky Gabriel Cibira. Prednášať budú aj tvorcovia AeroMobilu, odborníci v oblasti robotiky či molekulárnej biológie.

Tu bude player

"Čoraz menej mladých ľudí na Slovensku má záujem o vedecké profesie, technické a prírodné vedy. Pomerne rýchlo preto treba zmeniť ich vnímanie a pohľad na vedu a výskum ako taký," vysvetlila Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Fascinujúcu vedeckú roadshow "Čak Vednýodboris a jeho crew" prináša Centrum vedecko-technických informácií SR ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci projektu PopVaT, ktorého cieľom je popularizovať vedu a techniku a motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodovedných a technických odborov. Realizátorom projektu je tím mentorsko-edukačnej platformy pre deti a mládež

.

Súvisiace články:

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje rektorov vysokých škôl Bratislava, Prezidentský palác, 11.00 h
· Otvorenie výstavy "Prvá dáma vzdelávania - 100 rokov Univerzity Komenského" Výstava potrvá do 13. októbra. Bratislava, Múzeum mesta Bratislavy, Radničná 1
· Medzinárodný deň OSN na podporu obetí týrania
· Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu
· Konferencia Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska Téma: Predstavenie posynodálnej apoštolskej exhortácie Christus vivit Badín, Kňazský seminár sv. Františka Xaverského
· Vyhodnotenie celoslovenskej súťaže Create&Control Cieľom podujatia je zvýšiť politickú angažovanosť a gramotnosť študentov stredných škôl. Bratislava, hotel Plus, Bulharská 72, 14.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131