Autor textu: Archív
09.11.2012

Za národnými koreňmi smerom na západ

Tretiaci z Gymnázia Hlinská sa v októbri vydali smerom na západ za poznaním histórie nášho národa

Žilina 9. novembra (TASR)

Prvou zástavkou našej dlhej púte bola

výrobňa Slovenskej ľudovej majoliky v Modre

. Toto združenie je na Slovensku jediné svojho druhu. Každý výrobok, ktorý vyprodukuje, je jedinečný. Všetky sa totiž na hrnčiarskych kruhoch vytáčajú ručne a takisto sa aj ručne maľujú. My sme sa o tom mohli presvedčiť na vlastné oči, pretože sme mohli vstúpiť do výrobných hál medzi majstrov hrnčiarov. Kto chcel a mal odvahu, mohol si vlastnoručne vyskúšať prácu s hlinou.

V Modre sme ešte chvíľu zostali. Z historického hľadiska pre nás bola ešte zaujímavá spojitosť Modry s významným národovcom Ľudovítom Štúrom. Aby sme zistili viac,

navštívili sme Múzeum Ľudovíta Štúra a jeho pamätnú izbu

. Ľudovít Štúr posledné dni svojho života strávil práve v Modre v dome rodiny svojho brata a v blízkosti svojich priateľov. Okolnosti jeho smrti sa javia ako nevšedné. Hoci sa dožil len 40 rokov, stihol pre nás urobiť toľko, že si zaslúži aby ho generácie Slovákov nazývali národným hrdinom.

Z Modry sme sa presunuli asi 60 km na sever do obce Košariská. Tu sa pred 132 rokmi do rodiny evanjelického farára narodil Milan Rastislav Štefánik ako šieste z dvanástich detí. Štefánikov rodný dom dnes slúži ako múzeum, ktoré sme tiež navštívili. Preniesli sme sa do obdobia ešte spred oboch svetových vojen. Štefánika nám predstavili z úplne inej stránky, ako sme ho poznali. Konečne bez tej generálskej čiapky, ktorú nosieval na fotenie do dejepisných učebníc. Nahliadli sme do jeho bytu v Paríži, do jeho osobnej batožiny, do jeho spomienok z ciest do exotických krajín.

Spoznali sme Štefánika ako šarmantného gentlemana, ktorého obdivovali ženy, ako kreatívneho umelca, dokonca ako kúzelníka.

Pripomenuli sme si aj jeho veľký prínos pre československý národ.

Ďalej nasledovala cesta na Bradlo, kde Milan Rastislav Štefánik pod šírou oblohou v mohyle odpočíva navždy. Vo veku len 38 rokov tragicky zahynul pri leteckom nešťastí. Mohyla je zároveň symbolom vďačnosti Štefánikových krajanov, ktorí ju postavili za 280 pracovných dní z peňazí z národnej zbierky.Unavení po dlhom dni sme sa naplnení zážitkami večer šťastne vrátili domov.

Monika Kohanová, Gymnázium Hlinská, Žilina

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131