Autor textu: Archív
13.11.2015

V CVTI vyvrcholili dva projekty pre mládež

Podujatie uzatvára Týždeň vedy a techniky na Slovensku.

Bratislava 13. novembra (TASR)

Dva edukačno-popularizačné projekty pre mládež s názvami "Prečo?" a "Klub akčných hrdinov" dnes slávnostne vyvrcholili v Centre vedecko-technických informácií (CVTI) v Bratislave. Podujatie uzatvára Týždeň vedy a techniky na Slovensku.

Predpoludním sa na pôde CVTI uskutočnilo finále súťaže "Prečo", v ktorom desať finalistov - súťažných tímov zo základných a stredných škôl (ZŠ a SŠ) z rôznych miest SR odprezentovali pred odbornou porotou svoje interaktívne projekty a práce z oblasti technických či prírodných vied. Projekty vznikli na základe otázok, ktoré svojim starším kamarátom položili škôlkari.

Vo finále súťažili tímy žiakov a študentov z týchto škôl: Gymnázium, Varšavská cesta 1, Žilina, Stredná obchodná škola (SOŠ) obchodu a služieb, Piešťanská v Novom Meste nad Váhom, Súkromná základná škola Štiavnická cesta, Ružomberok, Základná škola a Materská škola Bučany, Základná škola Ďumbierska v Banskej Bystrici, Evanjelická základná škola biskupa Jura Janošku v Liptovskom Mikuláši, Základná škola a Materská škola Vitanová a Základná škola a Materská škola Š. Ďurovčíka, Palín.

Prvé miesto obsadil a absolútnym víťazom súťaže sa stal tím študentov 9. triedy Súkromnej ZŠ Štiavnická cesta Ružomberok.

Druhú priečku obsadili žiaci 8.A, 8.B a 9.A zo ZŠ a MŠ Š. Ďurovčíka, Palín.

Na treťom mieste sú žiaci 8.A triedy zo ZŠ Ďumbierska v Banskej Bystrici.

Odovzdali aj Cenu portálu www-Díkymoc.sk - získali ju žiaci zo Základnej a Materskej školy Vitanová.

Práce žiakov hodnotila odborná porota v zložení: Prof. Ján Turňa (Generálny riaditeľ CVTI), prof. Pavol Šajgalík (predseda Slovenskej akadémie vied), Doc.MUDr. Peter Celec (prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského), Mgr. Andrea Putalová (riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti).

Popoludní slávnostne vyhlásili historicky prvých sedem členov Klubu akčných hrdinov - vedeckých pracovníkov, ktorých nominovali jednotlivé univerzity s vedecko-technickým zameraním, Slovenská akadémia vied a Centrum VTI v SR.

Išlo o interaktívnu popularizačnú anketu, ktorej cieľom bolo predstaviť mladej generácii slovenskú vedeckú špičku a motivovať mládež k hlasovaniu za svojich favoritov. Bezplatné online hlasovanie trvalo od júna do 20. októbra 2015, pričom bolo odovzdaných celkove viac ako 12.000 hlasov.

Medzi prvými členmi Klubu akčných hrdinov sú doc. Erika Halášová z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, doc.Katarína Mikušová z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, svetovo uznávaný seizmológ prof. Peter Moczo z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, rektor Univerzity Komenského v Bratislave prof. Karol Mičieta a ďalší.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131