Autor textu: Archív
12.11.2012

Európske osobnosti vyzývajú štáty EÚ na zachovanie programu Erasmus

Viac ako 100 európskych osobností zo sveta vzdelávania, umenia, literatúry, ekonómie, filozofie a športu podpísalo otvorený list predstaviteľom EÚ na podporu ohrozeného študentského programu Erasmus

Brusel 12. októbra (TASR)

Viac ako 100 európskych osobností zo sveta vzdelávania, umenia, literatúry, ekonómie, filozofie a športu podpísalo otvorený list vedúcim predstaviteľom štátov a vlád EÚ na podporu ohrozeného študentského výmenného programu Erasmus, informovala Európska komisia (EK). Signatári pochádzajú z každého členského štátu EÚ a sú medzi nimi aj španielsky režisér Pedro Almodóvar, prezident klubu FC Barcelona Sandro Rosell, nositeľ Nobelovej ceny profesor Christofer Pissarides a viacerí olympijskí víťazi.

Zo Slovenska list podpísala herečka Emília Vašáryová, bývalá tenisová hráčka Karin Habšudová a televízna moderátorka Adela Banášová.

Medzi signatárov z ČR patrí šéfdirigent Českej filharmónie Jiří Bělohlávek a bývalý svetoznámy futbalový hráč Pavel Nedvěd.

Európske osobnosti reagujú na obavy, že počet miest pre študentov v rámci tohto programu, ako aj granty, sa môžu značne znížiť v dôsledku sporov týkajúcich sa dlhodobého rozpočtu únie na obdobie rokov 2012 – 2013.

Program Erasmus už čelí deficitu vo výške 90 miliónov eur za tento rok a sú obavy, že sa situácia v roku 2013 ešte zhorší.

Za posledných 25 rokov Erasmus umožnil takmer trom miliónom mladých Európanov študovať v zahraničí. V poslednom čase sa v rámci tohto programu podporujú aj pracovné stáže v podnikoch pôsobiacich v zahraničí. Správa EK upozorňuje, že celá jedna generácia zistila, čo znamená žiť a pracovať s ľuďmi z inej kultúry a rozvíjať zručnosti a všestrannosť, ktoré sú pre moderný trh práce bezpodmienečne potrebné.

Otvorený list upozorňuje, že ak rozpočet na obdobie rokov 2012 – 2013 nie je dostatočný na to, aby bolo možné splniť sľuby, ktoré už boli študentom dané na základe skôr dohodnutých záväzkov, "tisíce mladých ľudí by mohli prísť o šancu získať skúsenosť, ktorá by mohla potenciálne zmeniť ich život

."Ohrozenie programu Erasmus nemohlo prísť pre mladých ľudí v Európe v nevhodnejší čas. Nezamestnanosť mladých vo veku od 15 do 24 rokov sa od začiatku krízy zvýšila o polovicu, pričom v súčasnosti je bez práce každý piaty mladý Európan, spolu je ich viac než päť miliónov.List vyzýva, aby ústredným prvkom reakcie Európy boli investície do vzdelania a odbornej prípravy. Takisto sa zameriava na plány EK zvýšiť počet príležitostí pre mladých ľudí, zlepšiť ich zručnosti a zamestnateľnosť v rámci nového programu Erasmus pre všetkých, ktorý sa má spustiť v roku 2014.

Náklady na projekt Erasmus pre všetkých nepresiahnu dve percentná celkového rozpočtu EÚ.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň juda, Deň vzniku samostatného Československa - pamätný deň SR, Deň vzniku samostatného československého štátu - štátny sviatok ČR
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131