Autor textu: Archív
07.12.2015

Nový začiatok v novom meste s novými ľuďmi

Súťaž Nebuď otrok drog.

Šurany 7. decembra (SkolskyServis.sk) -

Daegu, Južná Kórea, Zima 2005

Prešiel presne rok odkedy otec zomrel. Toto ročné obdobie mu zakaždým pripomenulo pohreb a hroby zapadnuté bielym snehom. Namiesto toho, aby tento čas trávil so svojou mamou a sestrou, utápa sa žiaľom v cudzom meste nad pohárom Soju. V hlave sa mu znova premietli mamine slzy v ten deň, keď naposledy videl otcovo telo. Bez váhania do seba vylial ďalší pohárik a tresol ho naspäť o barový pult. Kamaráti, čo sedeli v zaujatej konverzácii vedľa neho, sa obrátili.

„Čo sa deje Naksyeon-ah?" prihovoril sa mu starostlivým hlasom jeho najbližší priateľ Kyunjin.

„Kašli na to," odvrkol. Ťažkým pohybom zišiel zo stoličky a pobral sa smerom ku dverám. Húpajúc sa z jednej strany na druhú, pridržiaval sa okolitých stoličiek v bare. Odrazu pocítil ako ho podopiera pevná ruka. Bol to Jay, mladý chalan, ktorého spoznal prednedávnom. Celá partia vedela o jeho závislosti, no neriešili to. Vedeli, odkiaľ ich má, aj to, že ich pravidelne užíva, no neplietli sa do toho. Tak nejako im bol za to vďačný. Dnes si dal silnejšiu dávku ako inokedy a navyše to zapil Soju. Zlá kombinácia, pomyslel si. V momente ako kráčal cez tmavú uličku opierajúc sa o Jaya, hlavou mu prebleskli spomienky. Na mamu, na sestru. Dokonca aj na otca. Vedel, že by mal byť teraz s nimi a nemárniť čas opíjaním sa a fetovaním v bare. Chcel s tým prestať. Už niekoľkokrát to mame aj ostatným sľúbil. No vždy to bolo to isté. Znova do toho spadol. Ako sa môže zmieriť s otcovou smrťou, keď sa ešte stále nevyrovnal ani sám so sebou. Jeho kamaráti sa na neho spoliehajú a on na nich kašle. Dávajú mu voľnosť. Tak často mu dohovárali, že ich prestalo baviť omieľať dokola to isté. A koho by nie? Keby mal byť na ich mieste, tak by už dávno Jangovi Naksyeonovi povedal zbohom. Obdivuje ich vytrvalosť. Aj napriek tomu aký je, stále stoja pri ňom. Mal by začať od seba. Chce byť úspešný v hudobnom priemysle, ale takto to nebude fungovať. Splniť si sen môže iba tak, že prestane s týmto zúfalstvom. Ako si povedal pred rokom, keď sem prvýkrát prišiel študovať na vysokej.

"Nové mesto, nový začiatok, noví ľudia."

Kde sa podela jeho radosť zo života? Radosť z toho písať texty, tvoriť hudbu? Premrhal rok svojho života tým, že sa trápil nad vecami, ktoré sa už nedali nejako zmeniť. Všetko zbytočne. Ktovie, kde mohol byť teraz. Kvôli sebe o všetko prišiel. No ešte stále nie je neskoro.

„Je neskoro?" spýtal sa Jaya popritom ako prechádzali okolo nahrávacieho štúdia Namsa-Dong.

„Neskoro na čo?" obrátil sa na neho nechápavo s otázkou.

„Zmeniť veci. Začať odznova," hovoril. „Napríklad tým, že kúpime toto nahrávacie štúdio," dokončil a rukou namieril na budovu. Jay sa nad jeho nápadom pousmial a nemo prikývol.

„To nie je zlý nápad," uznal. Hneď o dva dni, čo si zmyslel aj zrealizoval. Štúdio si kúpil. Splnil si sen tvoriť hudbu. A čo je najdôležitejšie. Začal odznova. Očistil svoje meno a stal sa úspešným skladateľom v Daegu. Povedal si: "Konečne som niečo dokázal. Teraz som pýchou tohto mesta."

Ester Zichová, Stredná odborná škola Šurany

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň životného prostredia (UNEP)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131