Autor textu: Archív
07.12.2015

Spomienka na otca... (skutočný príbeh)

Súťaž Nebuď otrok droga.

Závadka nad Hronom 7. decembra (SkolskyServis.sk) - Kristína žila so svojimi rodičmi a mladšou sestrou Janou v malom mestečku. Rodičia pracovali každý deň do neskorého večera a na svoje deti nemali vôbec čas.

Kristína chodila do siedmej triedy a skamarátila sa s partiou, pre ktorú bolo fajčenie cigariet a pitie alkoholu každodennou činnosťou. Rodičia si to síce všimli, ale nepodarilo sa im prehovoriť Kristínu, aby sa prestala stretávať so zlými kamarátmi. Pokračovala s fajčením a pitím za ich chrbtom. Na strednej škole sa k tomu všetkému pridali aj drogy. Kristína školu nedokončila a pred rodičmi ušla do zahraničia. Spoznala tam chlapca inej národnosti, do ktorého sa zaľúbila a otehotnela s ním. Keď sa partner opil, začal byť ku Kristíne agresívny, napádal ju a bil. Bitky boli na dennom poriadku. Kristína v strachu o svoj život raz v noci ušla naspäť k svojim rodičom.

Mama s otcom ju, samozrejme, prichýlili a boli radi, že sa vrátila. Kristínin otec ale nezvládal situáciu a tehotnej dcére všetko vyčítal. V zúfalstve sa uchýlil k alkoholu. Začal piť čoraz viac, lebo v stave opitosti nevnímal svoje trápenie. Takýto život mu vyhovoval. Pre alkohol prišiel o prácu, a tak peniaze žiadal od svojej manželky. Začal byť nervózny a podráždený. Kristínina mama sa rozhodla pre rozvod. Spoločný byt predali a rozdelili si peniaze. Mama si za ne kúpila menší byt a otec všetky peniaze prepil v baroch. V jednej krčme sa zoznámil aj s novou priateľkou, ktorá tiež holdovala alkoholu. Priateľka mala pri meste ošarpaný dom, ktorý zdedila po svojich rodičoch. Kristínin otec, aj napriek varovaniam lekárov, pil každý deň aj s priateľkou. Žili ako bezdomovci, bez vody a elektriny, potrebovali iba alkohol. V tomto období sa Kristíne narodila dcérka. Z Kristíny sa stala milujúca matka a jej život začal mať konečne zmysel. So svojím šťastím sa chcela podeliť aj s otcom, ale ten už nevnímal realitu. Snažil sa síce stretávať so svojou vnučkou, ale pohárik alkoholu mu bol prvoradý. Chcel ešte z posledných síl zachrániť aspoň niečo z rozpadnutej rodiny, ale nepomohlo ani protialkoholické liečenie. Kristínin otec sa znova vracal k poháriku. Kristína s ním prerušila kontakt. Jedného dňa jej z nemocnice zavolali, že jej otec je mŕtvy. Kristína cítila nevýslovnú bolesť. Stále sa sama seba pýtala, prečo sa to takto muselo skončiť, prečo otec nemohol skoncovať s alkoholom, prečo sa museli s mamou rozviesť, a prečo sa vlastne rozpadla ich rodina? V dome smútku sedeli v čiernom oblečení Kristína, Jana a ich matka.

Pred nimi ležala truhla s milovaným človekom. Veľmi plakali a spomínali na spoločné šťastné chvíle, keď ešte boli rodinou. Nevedia, kto bol vlastne vinníkom celého ich trápenia a nešťastia. Ani jeden z nich nebol taký silný, aby sa mu podarilo niečo zmeniť.

Vedia iba, že alkohol im zničil všetko to najcennejšie a najdôležitejšie, čo v živote mali. Kristína dnes žije usporiadaným životom v malom mestečku. Má dve krásne deti, o ktoré sa príkladne stará a sú pre ňu stredobodom sveta. Dokázala sa vzdať alkoholu a drog, pretože našla zmysel svojho bytia vo svojej rodine. Teší sa zo života, ale predsa ju spomienka na otca stále bolí.

Tento príbeh by mal byť varovaním a poučením pre nás všetkých, aby sme nedovolili drogám, alkoholu a akejkoľvek inej závislosti ovládať naše životy. Nielenže z nás spravia otrokov, ale majú takú nesmiernu silu a moc, že nám uštedria rany priamo do nášho srdca. V okamihu nám zoberú ľudí, na ktorých nám záležalo a milovali sme ich. Nedovoľme im preto ubližovať nám!

Adrián Lunter, VI. A, ZŠ s MŠ Hviezdoslavova 30, Závadka nad Hronom, 97667

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodný deň nezvestných detí, Deň Afriky, Svetový deň uterákov
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131