Autor textu: Archív
07.12.2015

Nebuď otrok drog

Súťaž Nebuď otrok drog.

Závadka nad Hronom (SkolskyServis.sk) - Prvýkrát som sa stretol so slovom droga už dávnejšie. Starká mi kúpila knihu s názvom Filipove dobrodružstvá. Starkú zaujala krásnou ilustráciou, ale textu nevenovala pozornosť, lebo nemala pri sebe okuliare. Knihu mi darovala k sviatku, aby som sa učil básničky, text bol písaný v strofách. Mal som vtedy asi osem rokov. Začal som z knihy čítať príbeh malého chlapca Filipa a jeho sestry Katky. Filip býval chorý a musel často ležať v posteli. Bolelo ho hrdlo, mal kašeľ a teplotu, a tak jedného dňa prišiel k nemu zaujímavý doktor, ktorý ho zobral do Krajiny zdravia. Letel tam spolu so sestrou Katkou a s kamarátom Tomášom. Lekár im celou cestou vysvetľoval, na čo je potrebný čistý vzduch, voda, slnko, cvičenie. V Krajine zdravia deti stretli len priateľov zdravia.

Na druhý deň ich lekár zobral na druhý ostrov. Na Zlovestnom ostrove žili nepriatelia zdravia. Bolo tam krásne, ale keď išli hlbšie do ostrova, stretli tabakových banditov. Dymili, boli škaredí a smrdeli. Lekár deťom vysvetlil, ako cigarety poškodia pľúca, srdce, cievy. Fajčiari trpia ťažkými chorobami, na ktoré môžu umrieť.

Na ostrove deti objavili fľašky. Bol to Alkoholín, ktorý ľudí rozosmeje, potom dostanú závrat, padnú na zem. Alkoholín im zničí pečeň, mozog a nervy. Opití ľudia nemôžu normálne rozmýšľať. Deti spolu s lekárom utekajú preč od Alkoholínu, lebo je zákerný.

Deti objavili na ostrove šelmu Drogéru. Mala krásne farby a veľmi sa deťom páčila. Sladko sa prihovárala a núkala im striekačku s trblietavými farbami. Táto strašná obluda im dávala drogy. Lekár im vysvetľuje: „Droga všetko v mozgu prehádže, jej krása sa stratí, telo sa začne triasť. Nadrogovaný človek stratí priateľov, prácu, droga ho donúti kradnúť. Táto príšera ho drží a ničí. Narkoman musí nabrať odvahu, aby sa oslobodil od drog. Samému sa mu to nikdy nepodarí. Na takéhoto úbožiaka nezabúda rodina a dobrí priatelia, ktorí mu pomáhajú na slobodu.“ Šelma Drogéra drží narkomana pevne.

Pre deti z tejto knihy bol tento výlet hrôzostrašný a už sa nikdy nechcú vrátiť na zlý ostrov. Vedia, že drogy majú rôzne podoby, a ich nebezpečenstvo nie je len na hrôzostrašnom ostrove, ale všade okolo nás.

Milan Fiľo, VII. A, Základná škola s materskou školou, Hviezdoslavova 30, 976 67 Závadka nad Hronom

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodný deň nezvestných detí, Deň Afriky, Svetový deň uterákov
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131