Autor textu: Archív
12.11.2012

Odborári idú dnes rokovať s prezidentom, čakajú od neho ústretovosť

Školskí odborári zasadnú dnes o 14.00 h za rokovací stôl s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom

Bratislava 12. novembra (TASRň

Podľa lídra odborového zväzu Pavla Ondeka čakajú od neho ústretovosť. "Predložíme mu naše memorandum, ktoré sme poslali vláde a budeme s ním hovoriť o navýšení finančných prostriedkov do školstva v roku 2013, a tiež o navýšení prostriedkov v čase vládnutia tejto vlády," povedal dnes pre TASR Ondek.

Odborári dostali minulý týždeň od vlády SR memorandum, v ktorom im navrhla už skôr sľúbené zvýšenie platov o päť percent v budúcom roku a postavenie verejného činiteľa.

Ďalšie zvyšovanie platov v rokoch 2014-2016 vláda v memorande podmieňuje zefektívnením školskej siete a optimalizáciou. Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) minulý štvrtok (8.11.) pre TASR povedal, že na Slovensku je veľa učiteľov a zbytočné kapacity v školách. Memorandum odborový zväz odmietol a doplnené ho poslal naspäť vláde. O čo presne odborári dokument rozšírili, Ondek nechcel povedať predtým, než sa k nemu vyjadrí vláda. Uviedol však, že ide o požiadavky odborárov, pre ktoré plánujú 26. novembra odštartovať už druhý štrajk v tomto školskom roku.

Hlavnou požiadavkou je desaťpercentné zvýšenie platových taríf všetkým zamestnancom škôl od 1. januára 2013.

Systém odmeňovania zamestnancov v školstve by sa mal postupne upraviť tak, aby platy pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve boli na úrovni 1,2- až 1,6-násobku, platy vysokoškolských pedagógov vo výške 1,7- až trojnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve a tarifná tabuľka platov nepedagogických zamestnancov by mala začínať minimálnou mzdou.

Okrem toho chcú systémové zvýšenie finančných zdrojov do školstva tak, aby podiel z HDP na túto oblasť bol do konca aktuálneho volebného obdobia porovnateľný s vyspelými štátmi EÚ, t. j. aby dosiahol minimálne šesť percent.

Tieto investície by sa mali zvyšovať postupne, ročné navyšovanie by malo dosiahnuť 0,3 percenta z úrovne HDP oproti predchádzajúcemu roku.

Prezident Ivan Gašparovič je prvý z najvyšších predstaviteľov štátu, ktorý po vyhlásení neobmedzeného štrajku prijme odborárov.

Zväz v polovici októbra požiadal o stretnutie aj premiéra Roberta Fica a predsedu parlamentu Pavla Pašku (obaja Smer-SD). Aj keď sú odborári stále ochotní rokovať o svojich požiadavkách, na svojom webe koncom minulého týždňa zverejnili usmernenie k organizácii štrajku, ktorý by sa mal začať 26. novembra o 6.00 h. Učitelia plánujú v prvý deň štrajku taktiež vyjsť do ulíc, a to v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Podľa Ondeka je momentálne ochotných zapojiť sa asi 80 percent zamestnancov základných škôl.Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) minulý týždeň vyhlásil, že jeho ponuka zvýšiť platy školských zamestnancov v budúcom roku o päť percent bola definitívna. V rovnakom duchu sa vyjadril premiér Fico v nedeľnej (11.11.) diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň juda, Deň vzniku samostatného Československa - pamätný deň SR, Deň vzniku samostatného československého štátu - štátny sviatok ČR
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131