Autor textu: Archív
13.11.2012

University Deathmatch: Netradičný boj medzi školami v pití

Deathmatch je názov súboja, ktorý sa už druhý rok koná v kluboch internátovej Mlynskej doliny v Bratislave. Jej podstata je jednoduchá – bojovať za česť svojej fakulty v pití alkoholu

Bratislava 12. novembra (TASR)

Za každý kúpený alkoholický nápoj sa fakulte pomocou mechanických rátačov na baroch prirátavajú body a tá s najväčším počtom bodov sa stáva víťazom.

Kde má táto netradičná súťaž svoje korene?

„Všetko to začalo v českom Brne, kde sa ôsmi kamaráti rozhodli zorganizovať párty, v ktorej príslušníci škôl súťažili v pití. Barmanka vždy po naliatí piva, vína alebo destilátu spravila čiarku na papier. Čiarky sa priebežne zrátavali a zobrazovali na videoprojekcii. Na záver sa vyhlásili výsledky“, objasňuje hlavný organizátor, Ján Vitek v bratislavských kluboch známy pod umeleckým menom DJ Johnny de City.

Akcia prišla na Slovensko od našich českých susedov

Organizácie sa chopili traja chalani – okrem Jána Viteka aj Lukáš Tobola a Daniel Súkup, ktorým sa zdala myšlienka Deathmatchu zaujímavá. „Nebojíme sa investovať a urobiť akciu vo veľkom. Potrpíme si na kvalitu v rámci propagácie aj priebehu akcie. Nie je to iba o pití... Chceme ľuďom poskytnúť oveľa viac – znížené ceny širokého spektra alkoholov, dôslednú organizáciu a vybavenie...“ pokračuje ďalej Johnny. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa rozhodli odlíšiť akciu od podobných svojho druhu kvalitnými technickými prostriedkami, ku ktorým patria napr. videoprojekcia, UV svetlá, lasere, CO2 efekty či Snehové delá.

Ďalšou odlišnosťou je aj spôsob reklamy

Nie je klasický ako u iných organizátorov, ktorí informujú o akciách len cez facebook. U nás má každý tím svojho promotéra priamo z príslušnej fakulty, ktorý je buď členom študentskej rady, má na starosti školskú facebook stránku alebo má len veľa kontaktov. Propagácia Deathmatchu začína teda priamo na fakultách.“ vysvetľuje Johnny.Na rozdiel od prvého ročníka, terajší druhý prebieha súčasne v dvoch kluboch – v UNIQUE a v ELAMeV každom klube súťažia štyri tímy.

Ďalšou zmenou je rozvrhnutie súbojov do dvoch semestrov

Prvé tri kvalifikačné súboje prebehnú v tomto semestri, ďalšie budú až v letnom podobne ako samotné finále. „Môžem načrtnúť, že budú aj ďalšie súboje, o ktorých nikto nevie, o ktorých budeme včas informovať“, prezrádza Johnny. Spomenuté kluby sú navzájom prepojené internetovým live video prenosom, ktorý sa zobrazuje na LCD obrazovkách alebo na videoprojekcii, a tak majú návštevníci prehľad o dianí z oboch klubov.Akcia sa od minulého roka líši aj tým, že okrem Bratislavy prebieha aj v neďalekej Trnave. Organizátori z dôvodu narastajúceho záujmu uvažujú, že ďalší rok by do radu zúčastnených miest pribudla aj Nitra a možno sa rozšíria aj ďalej.

Tohtoročný University Deathmatch má za sebou v Bratislave už dve kolá

Organizátori si zatiaľ nevedia vynachváliť návštevnosť: „S účasťou sme veľmi spokojní. K dispozícii je väčšia kapacita, keďže sa súboje konajú až v dvoch kluboch naraz, ktoré sa nám podarilo naplniť. Z toho máme veľkú radosť.“ Do akcie sa zapojilo spolu 12 tímov z 20 fakúlt. Ústredná myšlienka akcie ale stále spočíva v pití. Aj napriek kontroverznosti nečelila organizátori väčšej kritike. „Najväčší kritik je moja mamina“ so smiechom dodáva Johnny. Dokonca s nápadom nemajú problém ani vedenia škôl, ktoré síce nemôžu oficiálne prejaviť svoju podporu, ale uznávajú zaujímavý nápad na akciu.

Žiadne zvučné mená v podobe známych DJ-ov a hip hoperov na akcii nenájdete

Z reproduktorov znie prevažne komerčná hudba. „Deathmatch nemá upozorňovať na DJov či organizátorov, ale na samotného návštevníka, ktorý sa môže zapojiť do súťaže, zabaviť sa a zatancovať si. Aj ten jeden človek je dôležitý - môže zmeniť misky váh.“ pridáva Johnny. Počas akcie sa výsledky priebežne sčítavajú a zobrazujú, o 23.00 hodine sa zverejní prvý graf a súťaž je ukončená o 02.30. O 15 minút na to sú zverejnené finálne výsledky. Okrem hlavnej súťaže sa môžu návštevníci zabaviť pri sprievodných súťažiach – pre chlapcov je pripravená súťaž v pití piva, pre dievčatá v pití vodky s redbullom, pre Erazmus študentov v jedení bryndzových halušiek a mnohé iné.

Minulý rok vyhrala Fakulta managementu UK

Tip na tento rok? „FIIT a FEI je napr. veľmi silný tím, ale na Fakulte managementu UK akciou študenti doslova žijú a svedomito sa pripravujú na svoj súboj - aj výrobou tematických tričiek. To sú pre mňa favoriti tohto ročníka.“ dodáva na záver Johnny. Víťaz získa putovný Deathmatch pohár, na ktorý sa následne gravíruje názov víťazného tímu. Najbližší súboj bude 14. novembra.DJ Johnny de City, Ján Vitek, pôsobí na klubovej scéne od roku 2008. Momentálne hrá rezidentne v podnikoch patriacich do siete Medusa group, konkrétne Primi, Rio a Trafo. Návštevníkov najviac roztancuje svojimi komerčnými setmi, aj keď sa netají svojou láskou k housovej hudbe. V DJ súťaži Mixman 2009, ako aj v súťaži 2012 v bratislavskom The Club sa umiestnil na 3. mieste.

Lucia Rusnáková, Univerzita Komenského, Bratislava

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131