Autor textu: Archív
13.01.2016

Študentské Kino KLAP ponúka návštevníkom aj živý dialóg s filmármi

Aj v januári sa diváci môžu tešiť na pestrý program, aký na Slovensku inde neuvidia.

Bratislava 13. januára (TASR) - Po sviatočnej prestávke pokračujú vo štvrtok 14. januára projekcie nového študentského Kina KLAP. Vzniklo v novembri minulého roka na pôde Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

"Aj v januári sa diváci môžu tešiť na pestrý program, aký na Slovensku inde neuvidia - napríklad aj slovenskú premiéru oceňovaného celovečerného debutu rakúskeho režiséra Johannesa Gierlingera," avizuje tím nového bratislavského kina.

Pravidelné štvrtkové a sobotňajšie premietania organizujú priamo poslucháči fakulty. Prvé januárového premietanie s názvom Nové postupy ponúkne filmovým nadšencom kolekciu krátkometrážnych študentských filmov z celého sveta i zo Slovenska. Pôjde o filmy, ktoré spája netradičný prístup tvorcov k spracovaniu obsahu - experimenty či prieniky do iných umeleckých foriem a druhov.

Nebudú chýbať odvážne snímky nastupujúcej generácie mladých filmárov ocenené na medzinárodných prehliadkach a festivaloch.

Na svoje si prídu aj priaznivci spoločensky angažovaných dokumentárnych filmov. V Kine KLAP pre nich pripravujú premietanie filmu Zakázané hlasy o blogerkách v neslobodných režimoch. Fanúšikov hororu či staršej kinematografie môže osloviť upírska snímka Vampyr (1932) Carla Theodora Dreyera, považovaná za jeden z najpozoruhodnejších filmov prvej polovice 20. storočia.

Najočakávanejšou projekciou mesiaca bude slovenská premiéra celovečerného debutu mladého rakúskeho dokumentaristu Johannesa Gierlingera The fortune you seek is in another cookie.

"Uskutoční sa v sobotu 23. januára za osobnej účasti režiséra," TASR informoval hlavný programový dramaturg Kina KLAP Michal Tallo s tým, že osobné stretnutia a diskusie filmárov s divákmi sú jednou z priorít kina. "Za prvý mesiac fungovania, kedy sme takto uvádzali film Čistič Petra Bebjaka či krátkometrážne snímky Dušana Trančíka, sa ukázalo, že návštevníci majú veľký záujem o živý dialóg s autormi."

Gierlingerov debut vznikol v roku 2014 a odvtedy zbiera uznania na festivaloch po celom svete. Dokumentárna esej, ktorú mladý rakúsky režisér nakrútil na 16-milimetrovú kameru, prináša originálny príbeh putovania a hľadania univerzálnej túžby. Film nadchol aj známeho dánskeho herca Madsa Mikkelsena, ktorý o ňom ako porotca festivalu CPH:DOX 2014 v Kodani povedal: "The Fortune You Seek Is in Another Cookie je prevratný zážitok, kráčajúci v stopách esejistickej tradície Chrisa Markera a raných bádateľov. Film pre každého, kto chce vidieť svet novými očami." Ako film vznikal, sa diváci v Bratislave môžu dozvedieť hneď po premietaní na diskusii s režisérom Johannesom Gierlingerom.

Januárový program dopĺňa netradičná neo-noirová detektívka Killing Them Softly s Bradom Pittom v hlavnej úlohe či slovenský film Zmluva s diablom (1967) režiséra Jozefa Zachara, ktorý podľa dramaturgie Kina KLAP reprezentuje to najlepšie a najvtipnejšie z bohatej filmovej tvorby 60. rokov.

Projekcie v kinosále FTF VŠMU na Svoradovej ulici sa konajú vždy vo štvrtok a v sobotu o 19.00.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň afrického dieťaťa
· Deň otcov
· V období od 16. do 30. júna 2019 sa uskutoční riadny termín záverečných skúšok na stredných odborných školách
· Majstrovská Slovenska doma vyrobených detských kár Bardejov, Komenského ulica
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131