Autor textu: Archív
22.02.2016

V Lurdovej testujú žiaci ako jediní na Slovensku spinálne stoličky

Spinálna stolička má výkyvný sedák na pružine, čo zaisťuje panvovú pohyblivosť a tá spevňuje brušné a chrbtové svaly.

Ludrová 22. februára (TASR)

Po troch rokoch používania spinálnych stoličiek sa u školákov Základnej školy (ZŠ) v Ludrovej podarilo eliminovať negatívne vplyvy na vývoj chrbtice. Spinálnymi stoličkami vybavili v roku 2013 vďaka aktivite zástupcov Občianskeho združenia (OZ) Za zdravší život jednu triedu.

Vzorová trieda je v súčasnosti jedinou na Slovensku a v Česku.

Školu navštevujú špecializovaní pracovníci pod vedením odbornej garantky projektu v oblasti fyzioterapie Maríny Srpoňovej a vykonávajú pravidelné kontroly zdravotného stavu detí.

"Hoci projekt ešte nie je ukončený, už teraz sú zjavné zásadné pozitívne zmeny na detských chrbátikoch vyplývajúce z používania spinálnych stoličiek. Podľa prvotných výsledkov vyšetrení u detí v základnej škole malo každé štvrté dieťa strednú až ťažkú zmenu v držaní tela, ktorá sa prejavovala zmeneným postavením ramien, lopatiek a panvy. Vďaka pravidelnému sedeniu na spinálnych stoličkách sa im viditeľne zlepšilo držanie tela a zredukovali sa nepriaznivé vplyvy na vývoj a deformity ich chrbátikov," vysvetlila manažérska OZ Zuzana Hrčková.

Zásadný problém vidí prednosta Neurochirurgickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Róbert Rusnák, ktorý je zároveň predsedom združenia a hlavným garantom projektu, v nedostatočnej prevencii v detskom veku.

"Vo svojej praxi sa denne stretávam s mladými pacientmi, ktorých bolesti chrbtice privedú až k operačnému zákroku. Preto sme sa rozhodli pripraviť projekt, ktorého úlohou je predchádzať ochoreniam chrbtice samotnou prevenciou," uviedol.

Predstavitelia OZ Za zdravší život odovzdali Základnej škole v Ludrovej, ktorá bola vyžrebovaná spomedzi 27 ZŠ v Ružomberskom okrese, do užívania spinálne stoličky a tým ju zapojili do unikátneho projektu v stredoeurópskom priestore. Podobný projekt sa realizoval za pomoci organizácie FIT Slovenija v základnej škole v Slovinsku v rokoch 2006-2011.

Potvrdilo sa, že aktívne sedenie na spinálnej stoličke sa nepriamo podieľa na svalovej aktivite chrbtice v sede, reliéfe chrbtice najmä v bedrovej oblasti chrbta, slúži ako prevencia predčasných a nadmerných degeneratívnych zmien, pomáha pri odstránení bolesti spodnej časti chrbta a využívaní energie z rezerv tela a tým aj pri udržiavaní telesnej hmotnosti.

Prispieva aj k lepšiemu stavu mysle, vyššej úrovni koncentrácie a motivácie, vyššej produktivite, stimulácii a zlepšeniu kognitívnych schopnosti.

Spinálna stolička má výkyvný sedák na pružine, čo zaisťuje panvovú pohyblivosť a tá spevňuje brušné a chrbtové svaly. Chrbtica je tak stále udržiavaná v správnej polohe, čím sa zabraňuje nezvratným zmenám a pôsobí preventívne proti bolestiam chrbta.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Koncertné vystúpenie žiakov Základnej umeleckej školy J. L. Bellu Kremnica, galéria NBS, 17.30 h
· Medzinárodný športový vyzývací deň
· Vyhlásenie výsledkov súťaže O výlet na hrad Beckov a Čachtice
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131