Autor textu: Archív
24.03.2016

Svetový deň poézie na Gymnáziu sv. Košických mučeníkov

Dnes je Deň poézie, básnik preto kávu pije, aby podal výkon dobrý, Svetového dňa poézie hodný.

Košice 24. marca (SkolskyServis.sk)

V roku 1999 vyhlásilo UNESCO 21. marec za Svetový deň poézie. Cieľom tohto dňa je propagovať čítanie, písanie, publikovanie i učenie sa poézie vo svete a podnietiť národné, regionálne a medzinárodné poetické aktivity.

21. marca teda celý svet oslavoval Svetový deň poézie a Slovensko nebolo výnimkou. Už po druhýkrát sa pripojilo k celosvetovej iniciatíve Zaplať básňou.

Počas tohto dňa mohli ľudia vo vybraných prevádzkach od Bratislavy až po Michalovce zaplatiť za kávu či čaj svojou autorskou básňou. Cieľom aktivity bolo dostať medzi ľudí viac poézie a inšpirovať ich k tomu, aby boli kreatívni a takouto formou prejavili svoje emócie. Vďaka poézii mohli nadväzovať priateľské vzťahy a odovzdávať si prežité skúsenosti. Písanie básní je zároveň spôsob, ako zveľaďovať rodný jazyk.

Aj študenti Gymnázia sv. Košických mučeníkov mohli počas Svetového dňa poézie zaplatiť za kávu či čaj básňou. Stačilo, ak prišli 21.03.2016 v dobrej nálade do školskej čajovne, strávili pár minút svojho času vychutnávaním dobrého čaju či kávy a namiesto platenia odovzdali vytvorenú báseň na papieri.

Zapojiť sa mohol každý, básne mohli mať voľný rozsah, obsah i rým. Jedinou podmienkou bolo, aby boli verše originálne.

Takýmto spôsobom sa snažili ukázať svetu, že emócie sú oveľa cennejšie ako peniaze!

Filozofie vôkol nás je veľmi veľa,

rozmýšľam, aká je to veľká veda.

Filozofi, to sú veľkí páni,

veru, sú to známi velikáni.

Aristoteles, Platón, Sokrates,

učiť sa ich, to je des.

Učiteľka do nás múdrosti tlačí,

naučiť nás všetko sa snaží.

Nech sa niečo dozvieme,

nech dobre zmaturujeme.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131