Autor textu: Archív
15.11.2012

Katedrála Notre Dame oslávi 850. výročie založenia aj novými zvonmi

Parížska katedrála Notre Dame nahradí niektoré staré zvony novými, pretože ich zvuk a výzor nezodpovedajú požiadavkám doby a významu katedrály

Paríž 14. novembra (TASR)

Stane sa tak pri príležitosti budúcoročného 850. výročia založenia Chrámu Matky Božej.Štyri zvony pomenované Angélique-Françoise, Antoinette-Charlotte, Hyacinthe-Jeanne a Denise-David vydávajú po rokoch veľmi disharmonické zvonenie a málo reprezentatívny je aj ich vonkajší vzhľad. Do veží ich inštalovali v roku 1856. Podľa odborníka na zvony a hudobného experta Hervého Gourioua bola štvorica notredamských zvonov "jednými z najohavnejších a najhoršie naladených zvonov vo Francúzsku.

Na budúci rok už z veží katedrály Notre Dame bude zvoniť osem nových zvonov, ktoré by mali znieť podobne ako hlahol zvonov preslávený románom Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži.

Odlievať ich budú v Normandii podľa stredovekých metód.

Zvony dostanú mená po ôsmich významných postavách francúzskych dejín

.

Medzičasom sa vo Francúzsku i v zahraničí grupujú aktivisti, ktorí chcú staré zvony z Notre Dame zachrániť pred roztavením, ako je to v pláne. Páter Alain Hocquemiller z Normandie uviedol, že chce podniknúť všetky právne kroky, aby ich zachránil v pôvodnom stave ako kultúrne a náboženské dedičstvo. V tejto veci konzultoval aj právnikov, ktorí mu potvrdili, že bezdôvodné zničenie náboženského dedičstva nie je vo Francúzsku zákonom dovolené. Správca farnosti Notre Dame Patrick Jacquin pre denník Le Parisien však uviedol, že "o zvony žiadalo 40 kultúrnych organizácií, ale zvony patria štátu. Tým je povedané všetko."

Nové zvony budú posvätené 2. februára 2013.

Podľa zákona z roku 1905 je katedrála Notre Dame majetkom štátu, pričom katolícka cirkev má výhradné právo na jej užívanie. Zo zákona teda vyplýva, že vlastníkom všetkých zvonov s hmotnosťou od 767 kilogramov do 1,91 tony je tiež štát.

Najväčším zvonom katedrály je 13-tonový Emmanuel, ktorý nainštalovali do južnej veže v roku 1685.

Vo všeobecnosti je považovaný za jeden z najpozoruhodnejších zvonov v Európe. Ohlasovali ním korunovácie panovníkov, ale aj koniec oboch svetových vojen. Počas Veľkej francúzskej revolúcie ho z veže sňali, ale na rozdiel od mnohých iných zvonov ho nepostihlo roztavenie - naopak, podarilo sa ho schovať a potom na príkaz cisára Napoleona v roku 1802 vrátiť na pôvodné miesto.

V rámci prípravy osláv k Emmanuelovi do veže pribudne ešte menší zvon nazvaný Marie na počesť Panny Márie - tak sa volal aj prvý zvon katedrály nainštalovaný v roku 1378.

Parížsku katedrálu ročne navštívi 13 miliónov ľudí, približne 30.000 za deň.Rok 1163 sa už tradične spomína ako rok, keď bol v prítomnosti pápeža Alexandra III. položený základný kameň katedrály Notre Dame, ktorá vznikla na mieste katedrály zasvätenej sv. Štefanovi.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň juda, Deň vzniku samostatného Československa - pamätný deň SR, Deň vzniku samostatného československého štátu - štátny sviatok ČR
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131