Autor textu: Archív
29.04.2016

Buď „zelený“, buď „cool“

Keby mala príroda oči – plakala by. Keby mala ruky – rozmliaždila by nás. Keby mala nohy – rozdupala by nás na prach.

Košice 29. apríla (SkolskyServis.sk)

Príroda je pre človeka zdrojom životnej energie, obrovským akumulátorom, z ktorého možno čerpať silu, optimizmus a zdravie. Z prírody si berieme všetko, čo nám núka – slnko, vodu i vzduch. Berieme si z nej aj maličké darčeky, ktoré nám spríjemňujú život a upevňujú naše zdravie.

Štedrý stôl prírody je prikrytý originálnym obrusom lesov, lúk a strání, z ktorých si môžeme vziať hoci voňavú jahodu, chutnú čučoriedku, obdivovať krásu jarnej prírody, sledovať letiace oblaky, vdychovať vôňu materinej dúšky, vnímať túto krásu svojimi zmyslami a nemyslieť na nič...

Keď je človek chorý, lieči sa. Keď je chorá naša planéta, človek uvažuje skoro obrátene. Nevie pochopiť, že tak zle tu ešte nebolo. Človek bezohľadne vyťažil rudy, nekovové suroviny, stavebné materiály, palivá, ktoré boli po tisícročia ukryté v útrobách zeme a po sebe zanechal iba rany na krajine. Bystriny, rieky, čisté potoky, ktorých voda bola kedysi belasá a priezračná, zmenil na stoky, v ktorých už niet života. Hynú ryby, raky a mnohé ďalšie živočíchy. Zásahmi do krajiny, neriadeným lovom, nadmerným používaním chemických látok zničil človek tisíce živočíšnych a rastlinných druhov. Príroda plače, umiera. Treba jej podať pomocnú ruku.

Predovšetkým sa človek musí poučiť z chýb minulosti a nikdy ich nezopakovať. Musí chrániť to, čo mu ešte ostalo.

Problematika životného prostredia sa dostáva do popredia už niekoľko desiatok rokov. Tisíce a tisíce ľudí na svete denne demonštrujú za život, proti ničiteľom, blokujú cesty buldozérom či pílam, bojkotujú firmy, obchody. Zároveň triedia odpady, vymieňajú autá za bicykle, odmietajú spreje, batérie, umelé hmoty, chemikálie, stávajú sa vegetariánmi, presviedčajú politikov, známych, priateľov... Spotrebnú spoločnosť cítia ako prežitok, anachronizmus vedúci k záhube.

V presile reklám spotrebného kolotoča, túžby mať a ovládať viac a lepšie, sa staronové hodnoty ako skromnosť, láska a pokora k prírode len ťažko predierajú na svetlo. Jeden deň venovaný Zemi je málo.

Lásku k Zemi nemôžeme ohraničiť. Tento deň však môže byť krokom k poznaniu, k uvedomeniu a k činom, prvým krokom k Zemi. Na ceste nech nás vedú slová, ktoré vyslovil v USA pred vyše storočím indiánsky náčelník Sediaci býk: „Zem nepatrí človeku, človek patrí Zemi.“ Aj študenti Gymnázia sv. Košických mučeníkov si pripomenuli Deň Zeme zeleným oblečením, ktoré zvečnili selfie fotografiami s podtitulom: Buď „zelený“, buď „cool“.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131