Autor textu: Archív
07.05.2016

SOŠ Rakovice uspela na Flóra Cup Bratislava

Súťažiaci vytvárali zosadzovanú dekoráciu, kyticu a aranžmá z materiálov, ktoré sa dajú recykovať.

Bratislava 7. mája (SkolskyServis.sk)

Jarné obdobie je čas oživenia prírody, keď nás opäť začína obklopovať zeleň a bohaté farby kvetov. Nie náhodou sa každoročne v tomto období koná medzinárodná výstava kvetín a záhradníctva Flóra Bratislava, ktorá sa vždy teší mimoriadnemu záujmu odborníkov, ale aj verejnosti. Súčasťou výstavy je i súťažná časť určená floristom a to profesionálom, ale aj študentom stredných odborných škôl zameraných na záhradníctvo a floristiku.

Stredná odborná škola Rakovice každoročne pripravuje študentov do tejto prestížnej súťaže. V tomto roku školu veľmi úspešne reprezentovala študentka druhého ročníka odboru viazač-aranžér kvetín Veronika Pániková, ktorá sa umiestnila na prvých miestach v kategórii Junior vo všetkých troch súťažných témach.

Súťažiaci vytvárali zosadzovanú dekoráciu, kyticu a aranžmá z materiálov, ktoré sa dajú recykovať.

Všetky súťažné disciplíny boli tematicky zamerané ECO-friendly. Veronika použila prírodný materiál, kvety, ktoré nie sú produkčne pestované, ako napríklad srdcovku, tavolník, orgován, brezu, využila staré, už nepotrebné predmety.

„Na všetky súťažné témy som sa poctivo pripravovala, najväčšie obavy som však mala z výroby kytice. To, že som získala všetky prvé miesta v kategórii Junior ma úprimne potešilo a dojalo, keďže toto bola moja vôbec prvá súťaž, ktorej som sa zúčastnila. Je to veľká skúsenosť a motivácia do ďalšieho štúdia“ hovorí šťastná Veronika.

Téma ekológie bola aj ústrednou myšlienkou expozície SOŠ Rakovice, ktorá sa ako vždy stretla s veľkým záujmom verejnosti.

Tím žiakov druhého ročníka odboru viazač-aranžér kvetín v zložení Veronika Pániková, Kristína Jarábková a Timotej Gajdoš pod odborným vedením Bc. Galiny Ráczovej Vatrtovej pripravil expozíciu s originálnym spojením prírodných materiálov a predmetov určených na recyklovanie.

„Príprava expozície i tréning na súťaž trvali asi tri týždne a boli odborne aj fyzicky veľmi náročné. V maximálnej miere sme využili prírodný materiál z parku, ktorý je súčasťou areálu našej školy a je úžasným zdrojom našej tvorby. Zháňali sme hrdzavé sudy, použité sklené fľaše a všetko potrebné, aby efekt bol dokonalý. Posledných pár dní, keď vrcholili prípravy, sme pracovali do neskorých večerných hodín. Námahu však neľutujeme, lebo bola korunovaná úspechom na tejto prestížnej súťaži a opäť sme zaujali“ zhodnotila majsterka odborného výcviku Bc. G. Ráczová Vatrtová.

To, že študenti sa snažia o neustály profesijný rast dokazuje aj 3. miesto v kategórii Senior, ktoré získal absolvent SOŠ Rakovice Ing. Patrik Komár s témou Deň Zeme.

Zuzana Bučková

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131