Autor textu: Archív
29.04.2013

Víťazom Slovenskej debatnej ligy je Gymnázium C.S.Lewisa v Bratislave

Mal by štát v dobe internetu finančne dotovať printové médiá? Na túto otázku hľadali uplynulý víkend odpoveď najkvalitnejší stredoškolskí debatéri.

Bratislava 29. apríla (SkolskyServis.sk)

Finálovou debatou na tézu Štát by mal dotovať celonárodne tlačené médiá vyvrcholil v pondelok 29. apríla XIV. ročník Slovenskej debatnej ligy (SDL) .

Najväčšiu zručnosť vo vecnej, štruktúrovanej a efektívnej argumentácii, ktorá je hlavným kritériom súťažných debát, predviedol tím z Gymnázia C.S.Lewisa v Bratislave v zložení Hana Bútorová, Ján Horváth a Vanda Klučaríková. Vo finálovej debate porazila tím z Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine. Debata sa odohrala v Historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky.

Na uplynulom turnaji sa debatovalo okrem iného aj o tom, či by mala Južná Kórea napadnúť Severnú Kóreu, alebo či Wikipedia prináša viac dobra ako zla. Hlavnou a pripravovanou tézou turnaja bola už spomínaná polemika o nutnosti financovať tlačené médiá.

SDL je celoročnou vzdelávacou a súťažnou aktivitou pre stredoškolákov z celého Slovenska. Stojí na princípe súťažnej debaty, v ktorej si dva trojčlenné tímy merajú sily v schopnosti argumentovať

. Tento školský rok sa do SDL zapojilo viac ako 100 tímov. 22 najlepších z nich postúpilo na Finálový turnaj, ktorý prebehol tento víkend.

V súťažnej debate, sa tímy delia na súhlasný a nesúhlasný podľa toho, akú zastávajú pozíciu k vopred zadanej téze. Debatované tézy sa vyhlasujú v predstihu, aby mali tímy dostatok času na vlastnú prípravu, alebo krátko pred začiatkom debaty, aby sa preverila schopnosť improvizácie a všeobecný rozhľad debatérov.

Turnaj obsahuje oba typy téz: pripravované aj improvizované.

Tézy sú formulované tak, aby s nimi bolo možné rozumne súhlasiť aj nesúhlasiť.

Podujatie organizovala Slovenská debatná asociácia. Tá sa ako jediná organizácia na Slovensku venuje systematickému rozvoju kritického myslenia žiakov a študentov základných, stredných a vysokých škôl. Prostredníctvom premyslenej metodiky učí ľudí zapojených do debatnému programu schopnosti rozlíšiť medzi faktami a názormi, dobrou a zlou argumentáciou, kvalitnými a nekvalitnými zdrojmi informácií.

SkolskyServis.sk informoval Michal Adam hovorca Slovenskej debatnej asociácie

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň detí, Deň za správne rozhodnutie, Svetový deň mlieka - FAO
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131