Autor textu: Archív
13.10.2016

Cestujeme dejinami dopravy a dopravných prostriedkov z LEGO® kociek

Náučná výstava Kocky na cestách.

Foto: text

Bratislava 13. októbra (SkolskyServis.sk)

Už sa vám niekedy stalo, že ste bosou nohou stúpili na LEGO kocku či mini figúrky skryté pod kobercom? Určite áno, veď ktoré dieťa by ich nemalo občas rozsypané vo svojej detskej izbe.

Keď Ole Kirk Christiansen v roku 1932 vyrobil prvé drevené hračky, určite netušil, že tieto drevené hračky nebudú slúžiť len na zábavu pre jeho štyroch synov, ale stanú sa i základom obživy celej rodiny. Netrvalo dlho a malá rodinná firma pod názvom LEGO Group začala vyrábať hračky, presnejšie LEGO kocky z plastu.

Stavebnice, z ktorých si dnes postavíme už akýkoľvek model auta či mesta, miluje každé dieťa i dospelý s detskou dušou.

Nielen história rodinnej firmy, ktorá priniesla na trh fenomenálnu stavebnicu, je bohatá. Pestrou históriou dopravy a vývojom dopravných prostriedkov vás prevedieme aj na výstave Kocky na cestách, kde sa učenie môže stať hrou a zábavou. Od praveku po súčasnosť, cez more a pevninu až do vesmíru, vás prevezieme vozom s volským záprahom z Mezopotámie, starovekou gréckou trojveslicou, Kolumbovou Santa Mariou, prvou parnou lokomotívou, teplovzdušným balónom, prvým motorovým lietadlom, či kozmickou loďou Apollo. Stačí si len vybrať zo sto dvadsiatich modelov dopravných prostriedkov postavených z LEGO® kociek!

Niekoľkomesačná práca staviteľov s takmer miliónom kociek sa pretavila do unikátnych modelov postavených podľa reálnych predlôh a výkresov z jednotlivých období dejín dopravy, ktoré sú bohaté a pútavé. Luxusný zaoceánsky parník Titanic z 200 000 kociek, v súčasnosti najväčšiu kontajnerovú loď Maersk z 50 000 kociek, alebo najstaršiu vojenskú, ale stále aktívnu, loď HMS Victory z 22 500 kusov kociek nájdete v časti Oceán.

K najzaujímavejším menším modelom s precíznym vypracovaním detailov jednoznačne patria prvý automobil s patentovaným motorom Karla Benza, model Fordu, ktorý bol už sériovo vyrábaný na prvej pásovej linke v Spojených štátoch amerických, teplovzdušný balón bratov Montgolfierovcov a prvé motorové lietadlo ďalšej slávnej súrodeneckej dvojice, bratov Wrightovcov. Vedeli ste, že otcom myšlienky zaviesť v New Yorku používanie žltých taxíkov, je John Daniel Hertz, ktorý sa narodil v dedinke Sklabiňa pri Martine? Nielen tento typický prostriedok mestskej dopravy vo veľkomeste, ale i ďalšie pre nás známe i neznáme formy cestnej prepravy nájdete v časti Pevnina. K najoriginálnejším patria tuk-tuk z Thajska, džípobus z Filipín alebo dekotora z Japonska. História dopravy je pestrá a i naša Európa sa môže pýšiť mnohými vynálezmi a vylepšeniami, ktoré jednoznačne prispeli k vzniku a rozvoju dopravy, ktorá tvorí nevyhnutnú súčasť života modernej spoločnosti. Veď prázdniny na bicykli, či cestovanie lietadlom je pre nás úplná samozrejmosť.

Deti rady snívajú - dievčatá o princoch a chlapci o tom, ako porážajú drakov v neľútostnom súboji. Všetkých, ktorým sa rozprávková ríša páči a s nadšením o nej snívajú, na výstave čakajú drak a dračie mláďatá, tajomný jednorožec, bájny lietajúci tvor grifin, princ a princezná a ďalšie modely postavené z LEGO kociek v životnej veľkosti.

Aby ste sa naozaj cítili ako v rozprávke, nezabudnite sa odfotiť na kráľovskom tróne, postaviť hradby či dokončiť múry panovníckeho sídla v hracej zóne.

Pre všetkých, ktorí sa radi hrajú a zároveň sa chcú dozvedieť niečo nové, je určená výstava Kocky na cestách, ktorá prebieha v bratislavskej galérii Design factory do 11. novembra 2016.

Všetky aktuálne informácie o výstave a zvýhodnených cenách vstupeniek získate na stránkach

,

a na facebookovej stránke Kocky na cestách- výstava pre deti.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131