Autor textu: Archív
18.11.2016

Netradične tradičná

Maturitný ročník = stres, zhon, veľa učenia. Hoci to štvrtáci nemajú ľahké, existuje minimálne jeden dôvod, pre ktorý sa im oplatí žiť. Svetlým bodom, ktorý prežiari chladné školské dni, je stužková.

Košice 18. novembra (SkolskyServis.sk)

V tomto školskom roku študenti Gymnázia sv. Košických mučeníkov absolvovali tradičnú stužkovú slávnosť netradične za „hranicami všedných dní“ (i Slovenska) – v stovežatej Prahe. Všetko sa začalo 26. októbra 2016 svätou omšou v Kostole sv. Antona Paduánskeho, po ktorej nasledovalo „stužkovanie“ a slávnostná večera s rodičmi i s učiteľmi. Ale to zďaleka nebol koniec. 8. novembra 2016 ich čakala Praha - zlatá, stovežatá, matka miest... Mesto, ktorým kráčala história, mesto kráľov, cisárov, mesto s nenapodobiteľnou atmosférou, s unikátnymi pamiatkami, s pulzujúcim životom, s bohatou ponukou kultúrnych a spoločenských zážitkov...

Ubytovanie v trojhviezdičkovom hoteli, kráľovské raňajky, celodenné spoznávanie milovanej Prahy, plavba parníkom po Vltave, svätá omša v Kostole sv. Havla, muzikál Noc na Karlštejne v hudobnom divadle Karlín, slávnostná večera v reštaurácii Parnas na brehu rieky Vltavy, predstavenie V rytmu swingu buší srdce mé v Národnom divadle... Boli to štyri nezabudnuteľné dni strávené v Prahe.

Pravdupovediac, toto nebola len slávnosť, ale aj výlet, a nebol to len výlet, ale aj slávnosť, ktorá niesla pečať výnimočnosti.

Dala im viac ako len nezabudnuteľné zážitky. Dala im šancu na to, aby boli sami sebou. Dala im šancu, aby dokázali, že aj konvenčná záležitosť môže byť nekonvenčná, ak sa stretne originálna myšlienka s ľuďmi ochotnými premeniť ju na realitu.

Bol to výnimočný projekt, ktorý im dal pocítiť rozdiel medzi všednosťou a slávnosťou, taká stužková a lá 4.A. Sú na ňu hrdí, pretože bola len ich, len o nich, no hlavne, stala sa im prvým letmým dotykom dospelosti. Možno len formálne, a možno naozaj. Možno je to len o tej stužke, a možno je to aj o ich vzťahoch. Možno je to len o žiakoch, a možno je to aj o učiteľoch. Možno je to len radosť zo zážitkov, a možno je to hlboká vďaka. Možno ide o prestíž, a možno ide o atmosféru. Možno je to.... stužková.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131