Autor textu: Archív
23.12.2016

Edita Gruberová je jednou z najväčších operných ikon súčasnosti

Bilancia "kráľovnej koloratúry" na pôde Viedenskej štátnej opery je uchvacujúca.

Bratislava 23. decembra (TASR)

Operná speváčka Edita Gruberová, ktorá je považovaná za svetovú jednotku koloratúrneho sopránu, patrila dlhých 45 rokov k stáliciam Viedenskej štátnej opery. V piatok 23. decembra sa dožíva 70 rokov.

Bilancia "kráľovnej koloratúry" na pôde Viedenskej štátnej opery je uchvacujúca. Od polovice 70. rokov 20. storočia predviedla na jej pódiu desiatky kreácií vo viac ako 600 predstaveniach. Okrem toho vystupovala na všetkých významných svetových operných scénach, účinkovala s najvýznamnejšími svetovými dirigentmi a orchestrami.

Edita Gruberová sa narodila 23. decembra 1946 v Bratislave. Študovala na bratislavskom Konzervatóriu u Márie Medveckej a potom na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Už počas štúdia spievala v Lúčnici a hosťovala na scéne Slovenského národného divadla v Bratislave. V rokoch 1968–1970 naštudovala viacero veľkých postáv ako sólistka operného súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici (dnes Štátna opera).

Obdivuhodnú kariéru na jednej z vrcholných európskych scén začala v roku 1970 úlohou Kráľovnej noci v Čarovnej flaute Wolfganga Amadea Mozarta. Zakrátko získala vo Viedenskej štátnej opere stály angažmán, avšak spočiatku spievala skôr menšie role.

Cestu k medzinárodnému uznaniu a svetovej sláve otvorila sopranistke náročná úloha Zerbinetty v opere Richarda Straussa Ariadna na Naxe. Edita Gruberová svojím výkonom pod hudobným vedením Karla Böhma vzbudila obrovskú pozornosť, následkom ktorej začali prichádzať pozvania a angažmány z newyorskej Metropolitnej opery (USA), milánskej La Scaly (Taliansko), londýnskej Covent Garden (Spojené kráľovstvo), Parížskej národnej opery (Francúzsko) alebo Bavorskej štátnej opery v Mníchove (Nemecko). V odbore operného belcanta sa Edita Gruberová vypracovala medzi majstrov umeleckej renesancie starých autorov talianskej školy. Svojimi precíznymi a inšpiratívnymi výkonmi priviedla túto tvorbu k novému rozkvetu.

Interpretačné umenie hviezdy svetových operných pódií bolo niekoľko krát ocenené. V roku 1980 získala rakúsky titul "Österreichische Kammersängerin", o osem rokov neskôr sa stala čestnou členkou Viedenskej štátnej opery. Edita Gruberová je tiež nositeľkou Radu Bieleho dvojkríža II. triedy (1997) a v roku 2013 si v nemeckom Baden-Badene prevzala prestížnu Hudobnú cenu Herberta von Karajana. V novembri 2016 sa operná diva stala laureátkou Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Hudba za sólový recitál na medzinárodnom festivale Prague Proms 2016. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil v sobotu (17.12.) vo Viedni Zlatú plaketu ministra svetoznámej opernej umelkyni Edite Gruberovej. Ocenil tak jej celoživotný výnimočný umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska v zahraničí.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje rektorov vysokých škôl Bratislava, Prezidentský palác, 11.00 h
· Otvorenie výstavy "Prvá dáma vzdelávania - 100 rokov Univerzity Komenského" Výstava potrvá do 13. októbra. Bratislava, Múzeum mesta Bratislavy, Radničná 1
· Medzinárodný deň OSN na podporu obetí týrania
· Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu
· Konferencia Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska Téma: Predstavenie posynodálnej apoštolskej exhortácie Christus vivit Badín, Kňazský seminár sv. Františka Xaverského
· Vyhodnotenie celoslovenskej súťaže Create&Control Cieľom podujatia je zvýšiť politickú angažovanosť a gramotnosť študentov stredných škôl. Bratislava, hotel Plus, Bulharská 72, 14.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131