Autor textu: Archív
14.01.2017

Syndróm SMSkového krku - globálne ochorenie nových generácií

Symptómy syndrómu SMSkového krku musíme starostlivo sledovať, lebo ich závažnosť stúpa. Postihujú prevažne mladšiu, inak zdravú generáciu.

Curych 14. januára (SkolskyServis.sk) - Jedným z najobľúbenejších darčekov sú dnes chytré telefóny. Tisíce týchto užitočných elektronických nástrojov poslúžili v priebehu posledných niekoľkých sviatkov ako darček pre blízke osoby.

Každý ich potrebuje a zdá sa, že ľudské životy sú závislé na stálom spoločníkovi, ktorý je neustále nejako pripojený k ľudskému telu: bez ohľadu na to, či vo vrecku, kabelke alebo napevno pripojený k hlave vďaka šikovnému pridržiavaniu telefónu medzi ramenom a uchom.

Zdá sa, že posledná možnosť môže vcelku rýchlo ovplyvniť zdravotný stav užívateľa telefónu, pretože po nejakej dobe môže spôsobiť nepohodlie a dosť často sa ucho užívateľa nielen začne ohrievať, ale môže dôjsť aj k bolestiam krku. Kým uvedené rozpálené ucho nemusí hneď predstavovať problém pre špecialistov na chrbticu, ďalším dôsledkom častého používania inteligentných telefónov je syndróm SMSkového krku (text neck)!

Syndróm SMSkového krku (anglicky text neck) je pojem používaný na opis bolesti krku a možného poškodenia v dôsledku dlhšie trvajúceho neustáleho skláňaniu hlavy k mobilnému telefónu, tabletu alebo inému bezdrôtovému zariadeniu.

Fyzickú príčinu tohto problému môžeme vysvetliť ľahko: Ľudská hlava môže pokojne vážiť 5kg. Akonáhle ju človek skloní dole k obrazovke elektronického zariadenia, často až v uhle 60 °, sú krčné svaly 5x viac namáhané a potom fyzikálne vplyvy a zemská príťažlivosť môžu zvýšiť tlak hlavy na krčné svaly až na viac ako 25 kilogramov. Ramenné a krčné svaly nášho tela sa musí vyrovnať so zvýšenou záťažou v dôsledku tejto nepohodlnej pozície hlavy. Známe dlhodobé dôsledky môžu zahŕňať zablokovanie, bolesti hrdla, jeho stuhnutie a bolesti hlavy, ktoré sa môžu časom zhoršovať.

Z toho dôvodu profesorka Margareta Nordinová, prezidentka spoločnosti EUROSPINE, odporúča robiť si v priebehu dňa pri používaní mobilných zariadení časté prestávky, narovnávať krk a vedome nechať hlavu odpočinúť, aby sa uvoľnila.

Profesor Thomas Blattert, sekretár spoločnosti EUROSPINE dodal: "Symptómy syndrómu SMSkového krku musíme starostlivo sledovať, lebo ich závažnosť stúpa. Postihujú prevažne mladšiu, inak zdravú generáciu ". Preto EUROSPINE podporuje pravidelné precvičovanie krčných svalov, aby sa pretiahli a následne sa uvoľnil krk a chrbtové svaly!

EUROSPINE, s viac ako 1 000 členmi, je najväčšie európske zastúpenie medzinárodných expertov na problematiku chrbtice a lekárskych odborníkov z oblasti starostlivosti o chrbticu. EUROSPINE je registrovaná nezisková zdravotnícka organizácia, ktorá propaguje výskum, vzdelanie a osvetu pacientov vo všetkých odboroch súvisiacich s chrbticou. Ďalšie informácie nájdete na internetovej adrese:

K

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Koncertné vystúpenie žiakov Základnej umeleckej školy J. L. Bellu Kremnica, galéria NBS, 17.30 h
· Medzinárodný športový vyzývací deň
· Vyhlásenie výsledkov súťaže O výlet na hrad Beckov a Čachtice
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131