Autor textu: Archív
16.02.2017

Európsky úspech absolventa SPŠE Prešov

Absolvent prešovskej SPŠE sa zúčastnil medzinárodnej olympiády Worldskills Europe vo švédskom Göteborgu.

Prešov 16. február (Školský servis)

Už počas pôsobenia v SPŠE sa Jerguš Lejko zúčastňoval rôznych súťaží ako Zenit, Matematický klokan, Olympiáda v anglickom jazyku, Junior Internet, Festival vedy a techniky Amavet s postupom na Vernadsky National Contest v Moskve a mnohých ďalších. Hoci je už Jerguš Lejko absolventom Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove, a momentálne je už študentom Southampton Solent University, dáva o sebe vedieť svojimi skvelými úspechmi. V decembri sa ako víťaz celoštátneho kola WEB Design v rámci súťaže Zenit vo vedomostiach a zručnostiach z oblasti web developmentu zúčastnil medzinárodnej olympiády Worldskills Europe vo švédskom Göteborgu.

Náš absolvent súťažil v kategórii web developer, ktorá pozostávala z troch častí – front-end, ack-end a CMS. Jerguš nám podal obraz toho, ako to celé prebiehalo: ,,Prvý deň sme mali osem hodín na vytvorenie aplikácie pre zábavný park. Táto časť bola zameraná na programovanie pre stranu klienta, teda na jazyky HTML, CSS a Javascript. Druhý deň sa niesol v podobnom duchu. Zameriavali sme sa na programovanie na strane servera. Táto časť zahŕňala aj prácu s databázou, ktorú bolo potrebné navrhnúť podľa požiadaviek klienta. Následne nám bol poskytnutý aj SQL súbor s testovacími údajmi. Táto časť bola programovaná v jazyku PHP a výslednú aplikáciu sme spustili na operačnom systéme Ubuntu.”

Náplňou tretieho dňa bolo vytvoriť prezentačnú stránku pre lanové centrum v redakčnom systéme Wordpress. ,,Ráno pred začatím súťaže bola vyžrebovaná téma, ktorú museli všetci súťažiaci použiť. Na zdieľanom serveri sme dostali na výber množstvo pluginov. Podľa vlastného výberu sme mali zvoliť tie, ktoré zaistia bezpečnosť a stabilitu. Na túto časť som sa pripravoval najviac, keďže som predtým žiadne skúsenosti s Wordpressom nemal,” spomína Jerguš.

Po troch dňoch riešenia úloh získal Jerguš Lejko pre Slovensko vynikajúcu striebornú medailu v konkurencii 13 reprezantantov z Fínska, Estónska, Ruska, Nemecka, Rakúska, Holandska, Portugalska, Belgicka, Litvy, Švédska, Španielska a Veľkej Británie. ,,Bol to nezabudnuteľný zážitok! Vybehnúť na pódium, postaviť sa pred tisícky ľudí a dostať medailu, to sú spomienky, ktoré len tak nestratím. Nakoniec som ako jediný účastník zo Slovenska získal aj medailu za najlepšieho reprezentanta krajiny,” týmito slovami opísal Jerguš svoju veľkú radosť.

Treba poznamenať, že Euroskills nie je len o programovaní a dizajnovaní, ale pozostáva z viacerých kategórií. V slovenskom tíme boli zastúpení aj experti a reprezentanti odborov grafický dizajn, elektronika, mechatronika a floristika. No ako jediný dokázal uspieť len Jerguš. O to viac nás jeho úspech teší a sme na neho hrdí. Želáme Jergušovi mnoho takýchto ocenení a ešte raz gratulujeme.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131