Autor textu: Archív
16.02.2017

Úspech absolventa SPŠE v CERN-e

Bývalý žiak prešovskej SPŠE absolvoval šesťtýždňovú platenú stáž v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN).

Prešov 16. februára (Školský servis)

Nie je žiadnou novinkou, že Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove napomáha v rozvíjaní a napredovaní talentovaných študentov. Nebolo tomu inak ani v prípade absolventa Petra Katuščáka, pre ktorého elektronika nebola len vyučovací predmet, ale aj jeho záľuba, ktorej sa venoval aj vo svojom voľnom čase. Aj keď jeho prvé stretnutie s elektronikou prebehlo ešte v základnej škole, naplno sa jeho talent v tejto oblasti rozvinul v Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove.

Peter Katuščák sa počas svojho štúdia niekoľkokrát zúčastnil súťaže Zenit. Najväčší úspech sa však dostavil až vo 4. ročníku, keď si po niekoľkonásobnej účasti v celoštátnych kolách vybojoval 1. miesto. Jeho snaha, úsilie, chuť a odhodlanosť mu priniesli víťazstvo, ktoré bolo výsledkom jeho niekoľkoročnej práce v oblasti elektroniky. Okrem prestížneho prvenstva získal aj benefit, o ktorom sa mladým elektronikom môže iba snívať. Víťazstvo mu umožnilo absolvovať šesťtýždňovú platenú stáž v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN) vo švajčiarskej Ženeve, kde pracoval na oddelení vysokofrekvenčných systémov.

Kým väčšina študentov cez leto oddychuje, Peter svoju stáž absolvoval práve v letných mesiacoch a naplno pracoval na merači VF impulzného výkonu. Jeho úlohou bolo navrhnúť dvojkanálový modul, ktorý je kompatibilný so súčasným meračom, avšak so schopnosťou merať aj pulzný výkon. Počas svojej šesťtýždňovej stáže navrhol a otestoval prototyp, zmeral charakteristiky, vyladil nedostatky a spracoval výrobné podklady pre finálny modul. Ako sa nám podarilo zistiť, Peter mal možnosť pracovať so špičkovým vybavením, v špičkovom tíme a počas svojej stáže si osvojil prácu s programovaním CPLD obvodov (programovateľné logické obvody), ktoré použil aj vo svojom návrhu.

Jeho komunikačné zručnosti sa naplno prejavili v záverečnej prezentácii, počas ktorej odprezentoval svoj projekt všetkým členom oddelenia. Petrova húževnatosť a vytrvalosť mu nakoniec priniesli vytúžené ovocie. Byť aspoň na chvíľu súčasťou takej prestížnej organizácie, akou je CERN, je naozaj veľkým šťastím a obohacujúcou skúsenosťou.

V súčasnosti Peter študuje v Prahe. Kam povedú jeho ďalšie kroky, je momentálne ťažko odhadnúť, no pevne veríme, že to dotiahne určite ďaleko

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131