Autor textu: Archív
21.11.2012

Europoslanci chcú vyššiu mieru ochrany pre deti používajúce internet

Europoslanci sa zhodli na tom, že členské štáty EÚ by mali vystupňovať úsilie v boji proti nelegálnemu a škodlivému obsahu a zabezpečiť, aby mohli deti využívať internet s menším rizikom

Brusel/Štrasburg 20. novembra (TASR)

Čím viac sa surfovanie na internete stáva pre deti samozrejmosťou, tým väčšmi je potrebné zamýšľať sa nad spôsobmi ich ochrany, uvádza sa v dnešnom uznesení Európskeho parlamentu (EP). Europoslanci sa zhodli na tom, že členské štáty EÚ by mali vystupňovať úsilie v boji proti nelegálnemu a škodlivému obsahu a zabezpečiť, aby mohli deti využívať internet s menším rizikom.

"Snažili sme sa vyvážiť základné práva maloletých v digitálnom svete - právo na prístup, poučenie a ochranu - a prostredníctvom nového prístupu chrániť ich práva ako digitálnych občanov, ktorí budú môcť rozvíjať svoje osobné záujmy," uviedla počas poslaneckej rozpravy spravodajkyňa uznesenia, talianska poslankyňa Silvia Costová.

Podľa prieskumu realizovaného v členských štátoch využívajú mladí Európania vo veku 9 až 16 rokov počítač najmä na hranie a spracúvanie domácich úloh. Polovica detí vo veku 11 - 16 rokov pritom uvádza, že sa ľahšie vyjadrujú online, ako pri osobnom styku s ľuďmi.

Deti však môžu byť pri svojej práci na internete vystavené škodlivému obsahu s prvkami násilia, diskriminácie, sexizmu, pornografie a rasizmu, ktoré u nich môžu znížiť vnímanie urážky ľudskej dôstojnosti.

Na internete sa tiež môžu stať obeťou podvodu, šikanovania, navádzania na sexuálny vzťah a obťažovania. Najmä šikanovanie a obťažovanie sa môže v niektorých prípadoch dostať z online prostredia do ich reálneho života bez toho, aby to rodičia spozorovali.

Text uznesenia EP preto navrhuje rozšírenie možností povinného aj dobrovoľného vzdelávania v oblasti digitálnych technológií pre deti, ako aj ich rodičov a učiteľov.

Poslanci tiež vyjadrili podporu využívania technológií, ktoré uľahčujú rodičovskú kontrolu a obmedzujú tak prístup detí k nevhodnému obsahu, a privítali zámer zaviesť elektronický systém overovania veku.

Parlament tiež zdôraznil potrebu užšej spolupráce s tretími krajinami v snahe zabezpečiť rýchle odstránenie nelegálneho obsahu z internetových stránok registrovaných na ich území.

Trnavská univerzita začne pripravovať profesionálnych tlmočníkov posunkového jazyka - Prekladateľka B. Randušková počas praktickej ukážky prekladu piesne do znakovej reči

Február 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131