Autor textu: Archív
29.03.2017

Tretia zlatá medaila pre študenta prešovskej SPŠE

Študent 4. ročníka SPŠE v Prešove, Martin Sekera, sa stal víťazom celoštátneho kola Olympiády v nemeckom jazyku, ktoré sa konalo 20.3.2017 v Bratislave.

Bratislava 29. marca (SkolskyServis.sk)

V kategórii stredných odborných škôl sa spomedzi 8 súťažiacich umiestnil už tretíkrát počas svojho štúdia v SPŠE na prvom mieste v tomto celoštátnom kole.

Súťaž pozostávala z počúvania a čítania s porozumením, gramatického testu a ústnej časti, v ktorej študenti pracovali s obrázkom a viedli voľný rozhovor na zadanú tému.

Z celkového počtu 100 bodov získal Martin 94 bodov. Pre samotného Martina a zároveň aj pre našu školu je to obrovský úspech, keďže učiť sa nemecký jazyk a plynule v ňom komunikovať nie je jednoduché.

Samotný Martin nám porozprával svoje dojmy zo súťaže: „Na olympiáde som spoznal známe tváre súťažiacich, s ktorými som sa počas rokov spriatelil. Moja nálada ihneď stúpla a stres trochu opadol. Za posledné roky som sa naučil, že vnútorný pokoj človeka ovplyvňuje 70% jeho výkonu pri súťaži a iba 30% sú samotné vedomosti.

Súťaž sa začala písomnou časťou, pri ktorej sa človek musí maximálne sústrediť, aby bol schopný zachytiť dôležité informácie. Po písomnej časti nasledovala prestávka a po nej hneď ústna časť. Pri rozprávaní som cítil, že som nervózny, no predsedníčka komisie bola taká ohúrená, až sa ma musela opýtať, ako som sa naučil tak dobre ovládať nemčinu.

Po ústnej časti nasledoval obed a potom vyhodnotenie v Primaciálnom paláci, v ktorom sa napätie všetkých súťažiacich dalo priam krájať. Vyhlasovanie výsledkov každej kategórie postupuje vždy od posledného miesta až k prvému. Moje meno zaznelo ako posledné. Zaplavil ma pocit neuveriteľnej vďaky, šťastia, no zároveň aj mierneho smútku. Vďaka olympiádam som prežil tie najkrajšie chvíle v mojom živote a táto bola tá posledná ... a víťazná. Za víťazstvo som obdržal finančnú odmenu, študijné materiály a dary od sponzorov olympiády, no najväčší dar bolo víťazstvo samotné, ktoré by som bez podpory svojich blížnych nikdy nedosiahol.

Koľko rečí poznáš, toľkokrát si človekom. Cudzí jazyk otvára v živote dvere, ktoré sú pre mnohých iných zatvorené. Človek môže spoznávať nové kultúry, nových ľudí a nádherné krajiny bez toho, aby bola reč jeho prekážkou.

Cesta k cudziemu jazyku si nevyžaduje nič iné iba čas. Kontakt s cudzím jazykom je to najviac, čo môžete urobiť, aby ste sa ho naučili. Sledujte filmy, čítajte, počúvajte nahrávky ... Venujte sa cudzej reči každý deň aspoň 5 minút a ona si k vám nájde cestu tak, ako si našla ku mne.“

Mgr. Miroslava Gajdošová

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131