Autor textu: Archív
21.11.2012

Obama dnes udelí milosť moriakom menom Cobbler a Gobbler

Súťaž o najlepšie meno pre moriaka z Bieleho domu vyhrala dvojica mien Cobbler a Gobbler. Vlani dostali moriaky meno Liberty a Peace a rok pred tým ich pomenovali Apple a Cider.

Washington 21. novembra (TASR)

Ako sa už stalo zvykom v predvečer Dňa vďakyvzdania, prezident USA Barack Obama dnes vo washingtonskom Bielom dome udelí milosť dvom moriakom, ktorých mu ako dar priviezli chovatelia zo štátu Virgínia.

Tradícia darovať prezidentovi Spojených štátov na Deň vďakyvzdania moriaka vznikla vraj v roku 1947 z iniciatívy zväzu chovateľov, ktorí si tak uctili prezidenta Harryho Trumana.

Dar bol súčasťou sviatočného menu prezidentskej rodiny až do roku 1963, keď sa John F. Kennedy v roku 1963 rozhodol darovať moriakom život. Odvtedy jeho príklad nasleduje každý prezident USA. Od čias prezidentovania Georgea Busha sa milosť moriakom udeľuje dokonca na oficiálnej slávnosti.

Moriaka i jeho dvojníka, ktorý je pripravený pre prípad, že by sa hlavný protagonista počas ceremónie odmietal správať primerane protokolu, po omilostení čaká vcelku príjemný život v záhradách rezidencie prvého prezidenta Spojených štátov Georgea Washingtona v Mount Vernone južne od amerického hlavného mesta alebo v niektorom parku.

Tohoročná dvojica slávnych moriakov pochádza z farmy manželov Millerovcov v štáte Virgínia, kde ich chovali oddelene od ostatných 43.000 moriek a moriakov. Každý z vtákov váži 18 kilogramov. Do Washingtonu ich priviezli v pondelok, dve noci do obradu v Bielom dome strávili v jednom z najlepších hotelov v centre Washingtonu.

Každý rok sa koná aj súťaž o najlepšie meno pre moriaka z Bieleho domu.

Toho roku vyhrala dvojica mien Cobbler a Gobbler. Vlani dostali moriaky meno Liberty a Peace a rok pred tým ich pomenovali Apple a Cider.

Tradičný obrad v predvečer Dňa vďakyvzdania má v Spojených štátoch aj odporcov - organizácia Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA) totiž vyzvala prezidenta Obamu, aby skoncoval s tradíciou, lebo ju nepovažujú za veľmi humánnu.

Podľa vyhlásenia prezidentky organizácie PETA Ingrid Newkirkovej slávnosť iba "pripomína masové zabíjanie 46 miliónov kusov hydiny", ktoré predchádza sviatočným hostinám v amerických domácnostiach. Navyše, moriaky a morky ako krotké a inteligentné zvieratá nepotrebujú udelenie milosti, keďže sa ničím neprevinili, uvádza sa vo vyhlásení PETA.

Deň vďakyvzdania sa v Spojených štátoch slávi vždy v tretí novembrový štvrtok od roku 1863, dovtedy sa slávil v rôznych termínoch.

Prvýkrát sa oslavy úrody konali v roku 1621 v americkom Plymouthe. Potom sa sviatok ujal a slávil sa v rôznych termínoch, kým prezident George Washington v roku 1789 vyhlásil národný Deň vďakyvzdania. Jeho návrh vyvolal zmiešané reakcie, nie všade ho prijali. Až Abraham Lincoln v roku 1863 inicioval tradíciu sláviť Deň vďakyvzdania na národnej úrovni pravidelne v novembri.

Trnavská univerzita začne pripravovať profesionálnych tlmočníkov posunkového jazyka - Prekladateľka B. Randušková počas praktickej ukážky prekladu piesne do znakovej reči

Február 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131