Autor textu: Archív
04.04.2017

Neviete, ako na to? Skúste pripraviť Matematickú konferenciu!

Kedysi v minulosti fungoval v našej škole projekt „Nadaní študenti“, ktorý umožňoval talentovaným študentom v nejakej oblasti pripravovať sa na súťaže v čase vyučovania.

Prešov 4. apríla (SkolskyServis.sk)

Samozrejme, pod dohľadom vyučujúceho, ktorý bol za danú súťaž zodpovedný. Talentovaní študenti túto možnosť veľmi vítali, pretože mohli komunikovať nielen s učiteľom, ale navzájom medzi sebou, a vzájomne sa obohatiť získanými poznatkami. N

apadlo nám zaviesť túto myšlienku znovu, aby sa nadšenci matematiky aspoň vzájomne spoznali. Naši študenti sa vo veľkom počte hlásia do matematických súťaži, ako Matematický Klokan, súťaž Genius –Matematicus, Pangea a iné.

Chceli sme ich pred súťažou trochu „prebudiť“ k lepším výkonom a vymysleli sme si akciu, ktorú sme nazvali Matematická konferencia.

Starší študenti sa tu ujmú úlohy „učiteľov“ a formou prezentácií pripravia riešenia zaujímavých úloh mladším spolužiakom. Mali sme veľkú radosť z toho, že v škole sú mnohí schopní študenti, ktorí si dali námahu s vytvorením názorného riešenia, vymysleli rôzne alternatívy v postupoch úloh a pripravili pre nás všetkých krásne prezentácie aj s animovanými ukážkami.

Účastníci konferencie ocenili výstupy študentov nielen potleskom, ale nešetrili ani chválou na úroveň spracovania pomocou IT prostriedkov. Vyučujúce matematiky koordinovali diskusie a pridali svoje poznatky k danej téme. Od čias, kedy sa realizoval projekt „Nadaní študenti“ a študenti sa pri príprave na súťaž zatvorili do výpočtového laboratória, kde ich nikto nerušil, sa v našej škole veľa zmenilo. Dnes máme konferenčnú miestnosť, kde študenti vystupujú v technicky dobre vybavenom prostredí.

A verte, že mať v jednej ruke mikrofón a v druhej laserové ukazovadlo bolo aj pre prezentujúcich študentov pred viac ako 70-členným publikom zážitkom.

V tomto školskom roku to bola už 3. Matematická konferencia. O tom, že to má význam, svedčia aj výsledky študentov našej školy na súťažiach. Napríklad v súťaži Matematický Klokan v minulom školskom roku aj v kategórii Kadet (súťažilo spolu 179 škôl), aj v kategórii Junior (súťažilo 167 škôl) patrili našej škole 2. miesta v štáte a študent Jonáš Dujava (kat. Junior) obsadil 1. miesto v štáte v umiestnení jednotlivcov. Rok predtým nám parilo 1. miesto v štáte v kategórii Kadet a 2. miesto v štáte v kategórii Junior. Sú to pekné výsledky a myslíme si, že aj taká spoločná akcia, kde sa študenti navzájom spoznávajú a obohacujú novými poznatkami, k týmto výsledkom prispela.

RNDr. Daniela Tekeľová

SPŠE Prešov

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131