Autor textu: Archív
15.04.2017

Vyrobte si veľkonočného zajačika

Žiaci SOŠ Rakovice odboru viazač – aranžér kvetín majú množstvo nápadov, ako si po zime rozveseliť interiér aj exteriér našich príbytkov.

Rakovice 15. apríla (SkolskyServis.sk)

S príchodom jari a veľkonočných sviatkov študenti Strednej odbornej školy Rakovice na odbornom výcviku trénujú zhotovovanie rôznych aranžmánov z jarných kvetín, či už zo živých (primuly, hyacinty, krokusy, tulipány, narcisy), alebo z látkových, trvanlivých, doplnené prírodnými materiálmi, ako sú konáriky, zeleň, suchý materiál. Na dekoráciu sa používajú rôzne stužky, zapichovacie ozdoby, vajíčka a iné jarné doplnky. Z farieb sú aktuálne pre tento rok žltá, oranžová, cyklámenová, ružová, fialová, biela, zelená. Trendy sú kombinácie tón v tóne, prírodný vzhľad, jednoduchosť, čistota, sklo, minimalizmus.

Žiaci SOŠ Rakovice odboru viazač – aranžér kvetín majú množstvo nápadov, ako si po zime rozveseliť interiér aj exteriér našich príbytkov. V aranžérskej dielni pripravili návod, ako si vytvoriť netradičného veľkonočného zajačika zo sena. Takáto dekorácia vám vydrží aj niekoľko sezón a obdiv okolia vás určite neminie.

Materiál : seno, ozdobný drôt na cievke, kartón, umelý kvet, stuha

Náradie : kliešte na drôt, kancelárske nožnice, tavná pištoľ, čierna fixka

Postup :

Zo sena vytvarujeme guľatú hlavu, ktorú dôkladne stlačíme a obtočíme drôtom. Na jednej strane ju mierne sploštíme, aby stála na podložke. Týmto istým spôsobom vyrobíme telo, ktoré je o niečo väčšie ako hlava.

Na kartón si nakreslíme dlhé úzke uši, vystrihneme ich a obalíme senom. Stiahneme drôtom a na konci vytvarujeme úzku špičku.

Ďalej vyrobíme zo sena labky tak, že ho po dĺžke preložíme a stiahneme drôtom, na jednom konci silnejšie, pričom vytvoríme špičku. Horné labky majú byť menšie ako spodné.

Pomocou taviacej pištole prilepíme hlavu s telom a k telu labky. Poriadne pritlačíme a počkáme, kým lepidlo zaschne.

Dozadu nezabudneme prilepiť chvostík v tvare gule, ktorý sme vytvorili tak isto, ako hlavu. Chvostík nám zabezpečí stabilitu zajaca.

Nožnicami si pripravíme diery do hlavy, do ktorých kvapneme pomocou taviacej pištole lepidlo a zapichneme uši.

Celého zajaca začistíme, obstriháme nožnicami.

Na kartón nakreslíme oči a 2 zuby rôznej veľkosti. Vystrihneme.

Fúzy zhotovíme tak, že niekoľko pevných stebiel slamy ošúpeme, ostriháme na rôznu dĺžku, v strede spojíme drôtom. Ňufák môžeme vytvoriť z vysušeného stredu väčšieho kvetu, prípadne gombíka, alebo iného vhodného predmetu. Všetky tieto súčasti prilepíme na hlavu.

Hotového zajačika môžeme ozdobiť stužkou, kvetom, prípadne iným doplnkom.

Ing. Zuzana Bučková, učiteľka odborných predmetov

SOŠ Rakovice

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131