Autor textu: Archív
02.05.2017

V súťaži Máš umelecké črevo? zvíťazil projekt Vtedy/Teraz

Zvíťazili študentky Annamária Bednárová a Vanesa Múdra zo Strednej odbornej školy drevárskej v Spišskej Novej Vsi.

Bratislava 2. mája (TASR)

V 1. ročníku slovenskej verzie medzinárodnej umeleckej súťaže pre žiakov stredných škôl a gymnázií "Máš umelecké črevo?" zvíťazili študentky Annamária Bednárová a Vanesa Múdra zo Strednej odbornej školy drevárskej v Spišskej Novej Vsi.

Prvé miesto získali za projekt Vtedy/Teraz.

"Dostali sa nám do rúk fotografie našich starých rodičov, či už zo Spišskej Novej Vsi, alebo z obce Torysky. K historickým fotkám sme chceli priblížiť momentálnu realitu a urobiť cez to prierez, ako to vyzeralo predtým a ako to vyzerá teraz," opísala víťazný projekt pre TASR Vanesa Múdra. "Išlo nám najmä o jednoduchosť, z projektu mali vyžarovať emócie, chceli sme zachytiť prierez medzi minulosťou a prítomnosťou," doplnila Annamária Bednárová k dielu, ktoré tvoria fotografie sprevádzané spomienkovými audiopríbehmi.

Druhé miesto získali Simona Müllerová a Nina Bučková z Gymnázia Metodova v Bratislave za dielo Hranice. Tretie miesto patrí projektu Školský neporiadok, ktorý vytvoril tím zo Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Okrem prvých troch miest porota udelila aj dve čestné ceny. Jednu získalo dielo Kto nikdy nebol dieťaťom, nemôže sa stať dospelým, pod ktoré sa podpísali študenti zo Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline. Druhá čestná cena za projekt Hranica nádeje putuje do Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch.

Finále súťaže, ktorá má v študentoch podnietiť prebudenie kreatívnych schopností a odvahu experimentovať s tvorivými prístupmi k stanovenej téme, sa konalo dnes v Bratislave za účasti 19 najlepších tímov. Tie prezentovali svoj projekt porote a verejnosti. Porota zložená zo zástupcov českej súťaže Máš umělecké střevo?, akademickej maliarky Daniely Krajčovej a zástupcov spolupracujúcich slovenských galérií vybrala víťazný tím práve na základe finálových prezentácií projektov. Víťazný tím získal putovnú cenu Umeleckého čreva, ktorú vytvorila slovenská šperkárka Katarína Siposová.

Cena je navrhnutá tak, aby každým ročníkom súťaže rástla o ďalší diel a odzrkadľovala tak trvanie súťaže. Každý víťazný tím má určiť, akým smerom cena "porastie". Ocenenie nasmerovali a podieľali sa na jeho formovaní aj víťazky zo Spišskej Novej Vsi. Okrem toho majú možnosť zúčastniť sa v júni na programe a výstave v Moravskej galérii v Brne spolu s víťaznými tímami českej a maďarskej súťaže.

V súťaži súperilo 111 prihlásených tímov (418 žiakov vo veku 14-19 rokov) z rôznych typov stredných škôl všetkých krajov Slovenska. Finále v Berlinke v Slovenskej národnej galérii predchádzali tri semifinálové kolá v hlavnom meste, Banskej Bystrici a v Košiciach. Súťažné práce finalistov budú do 7. mája vystavené v ateliéri Esterházyho paláca v Bratislave.

Súťaž vznikla v roku 2009 v Českej republike. Na Slovensko prišla pod patronátom SNG na jeseň 2016, keď galéria vyhlásila v spolupráci s Kunsthalle Bratislava, Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici a Východoslovenskou galériou v Košiciach jej prvý ročník. Všetky spolupracujúce galérie poskytovali tímom konzultácie a realizovali workshopy k téme súťaže. Tou boli Hranice - aj v súvislosti s tým, že ide o prvý ročník, ktorý prekročil hranice ČR. Stvárnenie témy, voľba umeleckého prístupu alebo média závisela od súťažiacich.

3D projekcia Bratislavského hradu k výročiu Nežnej revolúcie

November 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Aby bolo deti lepšie počuť" Celoslovenská bubnovačka, ktorá má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím.
· Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí
· Svetovy deň toaliet
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 308