Autor textu: Archív
24.06.2013

M. Beblavý vyzýva D. Čaploviča, aby vyvodil zodpovednosť za ÚIPŠ

Beblavý na prenájom ÚIPŠ poukázal už v máji počas parlamentnej schôdze o školstve. ÚIPŠ si v budove Reding Tower 2 v bratislavskej Rači prenajal 440 metrov štvorcových, a tiež štyri parkovacie miesta.

Bratislava 24. júna (TASR)

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) vyzýva ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD), aby konal a vyvodil zodpovednosť voči Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ), ktorý mal v rámci projektu z eurofondov zaplatiť nevýhodný prenájom kancelárií. Apeluje na neho, aby situáciu napravil.

"Dovolím si tvrdiť, že žiadny audítor z Európskej komisie, keď sa na prípad pozrie, nemôže tieto výdavky uznať, pretože nezodpovedajú ani obvyklým cenám, a zároveň ani nezodpovedajú skutočnej súťaži," vyhlásil na dnešnej tlačovej besede poslanec. Slovensku tak podľa neho hrozí, že EÚ peniaze nepreplatí a drahý prenájom zaplatí štát. Dodáva, že

prenajaté priestory od firmy YIT Reding sú zbytočne luxusné, keďže ide o kategóriu A.

"Žiadne štandardné priestory štátnej správy nespĺňajú podmienky tejto kategórie. Budovy štátnej správy sú v kategórii B až C," podčiarkol poslanec.

Beblavý na prenájom ÚIPŠ poukázal už v máji počas parlamentnej schôdze o školstve. ÚIPŠ si v budove Reding Tower 2 v bratislavskej Rači prenajal 440 metrov štvorcových, a tiež štyri parkovacie miesta. V súčasnosti v kanceláriách sedí asi 47 zamestnancov, ktorí pracujú na projekte Moderné vzdelávanie - digitálne vzdelávanie pre všeobecnovzdelávacie predmety v hodnote takmer 27 miliónov eur.

Celková cena prenájmu na 34 mesiacov vyjde ústav na 340.830 eur.

Mesačne nájom stojí asi 10.000 eur, takže jeden meter štvorcový štandardne vybavených kancelárskych priestorov ústav prenajíma za 22,78 eura. Podľa ponuky z novembra 2012, ktorú má k dispozícii Beblavý núkala tá istá firma súkromnému nájomníkovi nájom obchodných priestorov za 9,95 eura za meter štvorcový plus prevádzkové náklady na úrovni 2,90 eura na mesiac, čo je 12,85 eura na mesiac. Šéf rezortu vtedy povedal, že o prenájme sa dozvedel z médií a preverí ho. Reagoval tiež, že riaditeľa ÚIPŠ, ktorý bol vo funkcii v čase podpisu zmluvy, už odvolal pre iný "prešľap". Beblavý však hovorí, že zodpovednosť by mali niesť aj manažéri projektu.

Ústav v máji argumentoval tým, že ponuku na prenájom poslal siedmim uchádzačom, v termíne sa však prihlásil len jeden. Ponuky dostali štyri realitné kancelárie a dvaja developeri. ÚIPŠ tak podľa Beblavého neoslovil popredné firmy, ktoré sa zaoberajú priestormi kategórie A, ale lokálne firmy, ktoré priestory takého typu nemajú ani v ponuke.

Ponuky mal okrem toho odovzdať na pošte v piatok 25. januára tohto roka, takže záujemcovia ho mohli dostať v pondelok 28. januára alebo v utorok 29. januára. Dvom firmám bola ponuka mailom odoslaná vo štvrtok 24. januára a ďalším piatim firmám v piatok 25. januára Ponuky pritom firmy mohli posielať do stredy 30. januára do 11.00 h. "Mali teda tri pracovné dni na obdržanie, prečítanie, rozhodnutie o účasti, v prípade realitných kancelárií nájdenie priestorov, vypracovanie ponuky a odovzdanie," hovorí Beblavý. Ak by to niektorá firma okrem víťaznej predsa len stihla v termíne, ústav sa podľa neho "poistil" tým, že vyžadoval preukázanie úrovne osvetlenia na na úrovni minimálne 500 luxov, čo víťazná firma stihla splniť. Ústav navyše žiadal trojmesačnú výpovednú lehotu, čo by bol podľa Beblavého pre každého prenajímateľa v kategórii A "bozk smrti". V zmluve s víťaznou firmou YIT Reding už trojmesačná výpovedná lehota podľa neho nie je.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131