Autor textu: Archív
16.10.2012

Nicholas Evans: Statočnosť

Kto nepozná Evansovho Zaklínača koní, resp. nečítal knihu, určite počul o filme v hlavnej úlohe s Robertom Redfordom. Z pera autora Zaklínača koní pochádza aj román Statočnosť.

Bratislava 16. októbra (TASR)

Ah áno, Evansov Zaklínač koní. Kto nepozná, resp. nečítal knihu, určite minimálne počul o filme v hlavnej úlohe s Robertom Redfordom, ktorý ho práve podľa rovnomennej knižnej predlohy od Nicholasa Evansa i režíroval. A práve z pera autora Zaklínača koní pochádza aj román Statočnosť. Neviem, prečo Statočnosť, žiadnu spojitosť názvu s obsahom som nenašla. Ale keď Statočnosť, tak Statočnosť.

Samozrejme, ide o fikciu.

Nicholas Evans napísal príbeh, akých už bolo napísaných mnoho

. No v niečom sa predsa len líši od ostatných klasických rodinných ság plných zvratov a prekvapení. Retrospektívne rozprávanie nás prevedie celým životom hlavného hrdinu Thomasa. Autor nám, rovnako ako v slávnom Zaklínačovi koní, predostiera príbeh rodiny odohrávajúci sa na pozadí ich vlastnej tragédie.

Na začiatku máme 8-ročného chlapca Tommyho, ktorý žije s rodičmi v zapadnutej dedine v Anglicku, má veľmi dobrý vzťah so svojou sestrou a v noci sa pocikáva. No a ako to už v knihách (a nielen v nich) býva, nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad javí. Línia Tommyho zdanlivo sladkého detstva sa strieda s líniou Thomasovho trpkého „dospeláckeho“ života.

Evans však odkrýva všetko postupne

, a práve to robí knihu "prudko" zaujímavou, robí ju tou knihou, ktorú jednoducho musíte čo najskôr dočítať. Každá prečítaná stránka prináša ďalší a ďalší dielik do skladačky, ktorá nakoniec prinesie naozaj nečakané zistenia.

Prečo sa Tommy dostal až do slnečnej Kalifornie? Prečo si v dospelosti nedokázal udržať manželstvo? A podarí sa mu nakoniec nájsť cestu k vlastnému synovi, ktorý mal podobný osud ako jeho otec? Thomas na záver príde na to, že človek sa musí so svojím osudom zmieriť, nech to trvá akokoľvek dlho. A najmä si musí priznať hriechy z minulosti. Nahlas a pred všetkými blízkymi.

Dobre, aby sme boli úprimní, kniha je trochu viac patetická ako by bolo potrebné. Ale na odreagovanie po práci je výbornou voľbou.

Autor recenzie: Nina Chajmovská

Autor knihy: Nicholas Evans

Vydavateľstvo: Ikar

Originálny názov: The Brave

Počet strán: 312 strán

Väzba: pevná väzba

Jazyk: slovenský jazyk

ISBN: 9788055126890

Kniha na týždeň je projekt TASR, ktorý pripravujeme v spolupráci s recenzným portálom www.book.review.sk

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi, Medzinárodný deň posunkových jazykov (OSN)
· Centrálne oslavy 20. výročia založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131